Според проучване на Deloitte 94% от мениджърите и 88% от служителите вярват, че отличителната черта на всяка компания – нейната фирмена култура - е и основният двигател, стоящ зад успеха ѝ. Това се потвърждава и от много други изследвания.
Затова и темата за корпоративната (или фирмената) култура се обсъжда толкова интензивно в последните години.
Нека да видим какво представлява тя, какви различни типове има и в каква компания работиш в момента.
More...
Фирмена култура
Корпоративната култура представлява идентичността на компанията.
Тя се проявява чрез общи ценности, вярвания, начин на мислене, споделени очаквания и групови норми.
Културата е мълчаливо приетият социален ред на организацията - тя трайно формира нагласите и поведението ни на работното място. Културните норми определят какво се насърчава, порицава, приема или отхвърля в рамките на фирмата.
Фирмената култура и лидерските умения на мениджмънта на компанията са неразривно свързани. Чрез своите действия и поведения, ръководителите съзнателно или несъзнателно създават и променят културата на фирмата така, че да отразява техните ценности.
Характеристики на корпоративната култура
Всяка фирмена култура притежава 3 основни характеристики:
Споделена е от болшинството служители
Корпоративната култура е групов феномен. Тя не може да съществува само у един човек, нито пък е прост сбор от индивидуалните характеристики на група хора.
Фирмената култура се основава на споделени поведения и ценности, и се проявява чрез груповите норми и очакванията – тези често срещани неписани правила за поведение.
Културата е навсякъде
Културата прониква навсякъде. Видимите ѝ проявления са в явното колективно поведение, физическата среда, груповите ритуали, видимите символи и разказваните истории и легенди.
Други нейни аспекти обаче са невидими - начина на мислене, мотивацията за действие, неизказаните предположения и това, което David Rooke и William Torbert наричат „логика на действието“ - умствени модели за това как човек тълкува и реагира на света около него.
Изключително голяма устойчивост
Корпоративната култура се развива чрез критични събития в колективния живот и направлява мислите и действията на служителите в дългосрочен план.
Хората са привлечени от компании с ценности, подобни на техните, а фирмите са по-склонни да назначават служители, които „се вписват в екипа им“. Така културата се превръща в самоукрепващ се социален модел, който става изключително устойчив на промени и външни влияния.
4 типа фирмена култура
Според Robert E. Quinn и Kim Cameron от University of Michigan съществуват 4 вида фирмена култура. Почти 90% от компаниите по света могат да бъдат категоризирани като притежаващи един от тези типове като доминиращ.
4-те различни типа корпоративна култура имат своите плюсове и минуси. Ето кои са те:
1. Фирмена култура тип „Клан“
Чувал ли си хората да наричат колегите си тяхно „семейство“? Това е индикация, че те работят във фирмена култура тип „Клан“ (наричана още култура на сътрудничество), където се набляга най-вече на работата в екип и на единството във всичко.
Този тип култура създава приятелска работна среда, където взаимоотношенията, морала, участието на всеки и консенсуса заемат централно място.
На мениджърите в компании с такава организационна култура се гледа като на ментори, а не като на фигури, които дават нареждания и наказват.
Плюсове:
Минуси:
Пример:
Компанията Zappos често е хвалена за позитивната си фирмена култура - до такава степен, че Изпълнителният ѝ директор буквално е написал книга за тяхната „култура на щастието“.
Тя си личи и от корпоративните ѝ ценности, една от които е „Изграждане на позитивен екипен и семеен дух“.
2. Бързо адаптивна и гъвкава фирмена култура
Този тип култура се нарича още култура на адхокрация или с други думи – гъвкава, адаптивна и неформална организационна структура без бюрократични усложнения или процедури.
Адаптивната и гъвкава корпоративна култура се базира на бързото вземане на решение и на светкавичното действие.
Този тип култура насърчава предприемаческия тип работна среда, при която служителите поемат рискове и преследват иновативните си идеи. В резултат на това се случват много иновации, само/обучение и истинско израстване – и за служителите, и за организацията.
Плюсове:
Минуси:
Пример:
Google не се превърнала в една от най-известните технологични компании в света, почивайки върху лаврите си. Основната ѝ дейност са иновации, свързани с подобряване на търсенето в мрежата, и разработване на нови идеи на служителите ѝ.
3. Пазарно ориентирана фирмена култура
Пазарно ориентираната фирмена култура се нарича още конкурираща се култура, тъй като акцентът при нея е върху резултатите.
От служителите се очаква единствено да постигат цели и да печелят. Лидерите пък са твърди и взискателни, за да гарантират сигурното постигане на заложените бизнес цели пред компанията.
Това обикновено е работна среда, в която служителите са подложени на постоянен натиск. Едновременно с това обаче тази култура може да е и възнаграждаваща, когато упоритата работа се отплати с реални, измерими резултати.
Плюсове:
Минуси:
Пример:
Amazon често се дава за пример за такава „безмилостна“ фирмена култура. Служителите ѝ говорят открито за факта, че от тях се очаква и изисква да постигат резултати и да растат в йерархията, независимо какво би им коствало.
И въпреки опитите на компанията да опровергае това, културата им си личи още от корпоративните ѝ изявления. „Лидерите се фокусират върху ключовите за тях дейности и доставят своевременно качествени резултати. Те надрастват неуспехите и никога не се задоволяват с постигнатото.“, казва компанията за ценностите си.
4. Силно йерархична фирмена култура
Йерархичната фирмена култура (известна също като култура на контрола) се прилага в по-структурирани и ориентирани към процесите организации.
В тях повечето действия и решения на работещите са продиктувани от съществуващите процедури, а не от иновативното им, творческо мислене.
Лидерите пък гарантират, че техните екипи работят като добре смазани машини, и поставят фокуса върху стабилността, резултатите и надеждната доставка на продукта/ услугата.
Плюсове:
Минуси:
Пример:
Голяма част от държавните структури имат такава фирмена култура. Тъй като им се налага да спазват много разпоредби, те дават приоритет на политиките и процедурите над почти всичко друго
Каква е фирмената култура в твоята компания?
Ако се чудиш какъв тип е фирмената култура на настоящия ти работодател, ето как да разбереш със сигурност:
Quinn и Cameron са разработили Инструмент за оценка на организационната култура (OCAI). Анкетата има и безплатна версия (на английски, изисква предоставяне на имейл).
Тествай компанията си и виж какъв тип фирмена култура има. Ще разбереш и какъв тип култура предпочиташ ти самия. И ако установиш, че има сериозни разминавания между нейните ценности и твоите, потърси дискретно по-доброто за теб ново работно място.