Да включите ли целия си трудов опит в CV-то си?

След дълго обмисляне най-накрая сте решили да започнете да си търсите нова работа. Но преди да стартирате този процес, ще трябва да направите няколко важни неща: да обмислите какъв формат на автобиография да използвате и да актуализирате CV-то си.

И ако работите от известно време, може да започнете да се чудите: Колко далеч назад трябва да стига автобиографията ви? Защо просто да не включите целия си трудов опит? Какво количество трудова история е достатъчно, за да убедите специалистите по подбор на персонал, че сте подходящ за позицията без да ги отказвате да я прочетат още в началото?

Ето отговорът:

В общия случай, автобиографията ви следва да обхваща период от не повече от 10 до 15 години назад. Въпреки това, всеки кандидат е различен, както и всяка автобиография, и има няколко други основни правила, когато решавате да включите ли целия си трудов опит в CV-то си, както и кой опит точно да посочите.

Защо не трябва да посочвате целия си трудов опит в CV-то си?

Има няколко причини да не искате да включите в автобиографията си всяка работа, която някога сте имали. Особено, ако работите от повече от 10 до 15 години.

Ето кои са те и какво следва да имате предвид:

Придържайте се само към информация, която е релевантна за свободната позиция

Защо 10-15 години? Защото това е времевата рамка, която работодателите възприемат като най-подходяща.

Служителите по подбор на персонал не се интересуват от постиженията ви в началото на работния ви път, ако в момента сте професионалист с над 20 години опит. А и дори и да сте в началото на кариерата си, не е задължително те да знаят за всяка ваша отговорност, която не е важна за свободната позиция, за която кандидатствате.

Вашата автобиография следва да е обобщение на вашите подходящи за свободната позиция професионални постижения, а не да описва всички ваши работни места и отговорности от средното образование до момента.

Работодателите просто искат разберат защо сте правилният човек точно за работата, която предлагат, и вашият опит през последното десетилетие най-вероятно ще е отговорът и причината да ви поканят на интервю.

Не включвайте несъществена информация в автобиографията си. Споделете вашите приложими постижения, опит и позиции, които са близки до работата, към която сте се насочили.

Бъдете кратки и ясни

Ако посочите само опита си от последните 10 до 15 години, за специалистите по подбор на персонал е по-лесно да прегледат трудовата ви история с един бегъл поглед върху документа.

CV от 1-2 страници е напълно достатъчно. С по-дълъг документ рискувате специалистите по подбор на персонал да го пропуснат изцяло.

Въпреки, че вероятно ще чувствате, че информацията в CV-то ви не е пълна, като намалите годините си трудов стаж е по-вероятно да преминете успешно през първата селекция на автобиографии.

Избегнете възрастовата дискриминация

За съжаление, възрастовата дискриминация при подбор на персонал е съвсем реална. И наличието на твърде много години трудов опит във вашата автобиография може да ви дисквалифицира от подбора.

И причината не е точно във върастта ви.

Когато работодателите разглеждат автобиографии на професионалисти с над 20 години опит, те обикновено приемат, че този кандидатът или ще е твърде скъп, или няма да се чувства достатъчно предизвикан на това работно място. И решават, че просто е свръхквалифициран за позизицията.

Ако ограничите опита си само до най-подходящите скорошни позиции, ще увеличите шансовете си да ви селектират за интервю за работа.

Колко години трудов опит да включите в автобиографията си?

Отговорът варира в зависимост от вашата ситуация. Но има 2 ключови фактора: от колко време работите и как този опит съответства на настоящите ви кариерни цели.

Ето и препоръките за търсещите нова работа спрямо продължителността на трудовия им опит:

Наскоро завършили образование (до 2 години трудов опит)

Включите своя професионален, академичен и личен опит - както от трудовия си стаж, така и от средното и висшето си образование.

Подчертайте обаче всички ваши преносими умения – тези умения, които ще са ви полезни и на новото работно място. Демонстрирайте как сте използвали уменията си за лидерство, сътрудничество, решаване на проблеми, комуникация и управление на времето в училищни проекти, стажове, доброволческа работа, спорт, лични проекти или работа на непълно работно време.

Преди да добавите нещо, запитайте се дали споменавате на точно този проект наистина ще ви осигури работата, за която кандидатствате.

Млади професионалисти (от 2 до 5 години трудов опит)

Придържайте се изцяло към работния си опит. Но добавете в автобиографията си и професионалните си умения, придобити извън работното ви място - доброволчество, професионални организации, и др.

Вече имате достатъчно професионален опит, за да не включвате в CV-то си проекти и награди от средното и висшето си образование, както и различни стажове. Освен ако не сте имали изключително подходящ стаж или училищен проект, работодателите вече няма да се интересуват от тях.

Използвайте доброволческия си опит, различни лидерски роли и участието ви в професионални организации, за да персонализирате опита си.

Опитни професионалисти (повече от 5 години трудов опит)

Започнете да прилагате правилото „10 до 15 години“. Обмисляйте и доколко релевантна е всяка ваша заемана позиция за свободната позиция, за която кандидатствате.

След като достигнете 5 години трудов стаж, започнете да се фокусирате върху подходящите позиции и отговорности, които ще ви представят като квалифицирани за следващия ви кариерен ход.

Това обикновено означава намаляване на акцента или дори пропускане на по-ранния ви професионален опит и позициите на непълно работно време, и фокусиране върху по-подходящия ви трудов опит с повече детайли.

След като вече имате повече позиции в трудовия си стаж, може и да обмислите разделянето му на 2 отделни раздела:

  • Релевантен опит: Тук включете позиции ин умения, тясно свързани с работата, която търсите. А ако имате подходящ опит от преди повече от 10-15 години, който наистина трябва да включите (ако правите кариерна промяна, например), посочете и него тук.
  • Друг опит: Избройте всички ваши работни места през последните 10 до 15 години, несвързани с позицията, за която кандидатствате, без да описвате нищо. Посочете само наименовато на позицията. Така няма да има видими дупки в трудовия ви стаж.

Правейки това, ще изтъкнете най-подходящия си трудов опит в началото, така че на работодателите да не им се налага да го търсят.

Хора, които започват работа след период на прекъсване на трудовия си стаж

Ако имате по-дълъг период на прекъсване на трудовия ви стаж в рамките на тези 10-15 години и част от релевантния ви трудов опит е по-назад във времето, посочете и него – не е проблем.

Добре е да споделите защо последната ви заемана позиция е преди години. Направете го в мотивационно си писмо или в секция „Резюме“ в началото на автобиографията ви.

И ако междувременно сте правили нещо, независимо дали сте работили за себе си, на непълен работен ден или нещо друго, което ви държи в крак с новостите във вашата област, не забравяйте да включите и този си опит и умения.


Вашето CV следва ясно да представя как вашият подобен, релевантен опит и постижения ви правят квалифицирани за конкретната позиция, за която кандидатствате.

Именно този подход ще ви осигури покана за интервю, а не броя на вашите години трудов стаж.


Прочетете още


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Абонирай се за електронния ни бюлетин!

Success message!
Warning message!
Error message!