6 базови умения, необходими на всеки търсещ нова работа през 2022

0  КОМЕНТАР/И

Пандемията промени работното ни място завинаги. А кризите, които се стоварват върху нас една след друга от 2020 до момента, неминуемо ще доведат до увеличаването на безработицата и до засиленото търсене на нова работа от повече хора. Което означава, че ще има по-голяма конкуренция за едно свободно работно място. Затова, още от сега всеки от нас следва да оцени доколко е конкурентноспособен и да започне придобиването поне на няколкото базови умения, необходими на всеки търсещ нова работа в момента. Още преди да му се наложи.

Виж кои са те и започни активното им придобиване или усъвършенстване.

Години преди Ковид кризата, почти всеки бизнес стартира дигитална трансформация. Компании навсякъде по света, включително и в България, започнаха оптимизация на работните си процеси и адаптирането им към новия дигитален свят, в който живеем.

Използването на различни фирмени софтуери, автоматизацията и изкуствения интелект постепенно, но сигурно променят начина, по който работим в офиса. Затова и започнаха да се търсят различни умения, необходими за новия ни начин на работата.

Проактивното им придобиване може да е важният фактор, който ще ти осигури новата ти работа в близко или малко по-далечно бъдеще. Точно, когато ще ти трябват.

6 базови умения, необходими на всеки търсещ работа в момента

Меки умения

1

Ефективна комуникация

При позиции, за които работата в екип е важна, умението за ефективна комуникация вече е задължително изискване – както на живо, така и по телефон, чат и имейл. Притежаването му означава, че можеш ясно да изразиш мнението си и да разбираш и изпълняваш правилно възложените ти работни задачи.

Освен това обаче, днес също е важно да можеш и безпроблемно да работиш с платформи за видео връзка, като Zoom и Microsoft Teams, както и с платформи за комуникация в реално време, като Slack.

2

Критично мислене и решаване на проблеми

В „новото нормално“ компаниите все повече ще се нуждаят от креативни мислещи и решаващи проблеми служители. Затова и сред 6-те базови умения, необходими на всеки търсещ нова работа в момента, попадат критичното мислене и умението за бързо и ефективно решаване на възникващи проблеми.

Според проучване на SHRM 37% от работодателите посочват решаването на проблеми и критичното мислене сред основните меки умения, които липсват на кандидатите за работа. Тези от тях, които могат да докажат, че са способни да мислят критично и да намират решения на бизнес проблеми, имат много по-голям шанс да бъдат наети.

3

Емоционална интелигентност

Работодателите търсят и хора, които притежават емоционална интелигентност и способност да идентифицират и управляват и собствените си емоции, и емоциите на другите.

Това меко умение позволява на работещите да създават по-ефективни и устойчиви взаимоотношения с колеги и клиенти, и да разпознават собствените си силни и слаби страни. Което естествено ги прави силно предпочитани от работодателите.

Твърди умения

4

Техническа/ компютърна грамотност

Вече е задължително да си технически грамотен, за да намериш каквато и да било работа. Бизнесите оперират онлайн. Затова и техническите умения често са в основата на бизнес растежа в 21-ви век.

Освен това, повечето специалисти по подбор търсят кандидати онлайн, използвайки различни дигитални инструменти. Така че, дори и само в това отношение, за всеки търсещ нова работа е от изключителна важност да има поне минимална компютърна грамотност, за да може да навигира в тази среда по време на целия процес по подбор.

5

Владеене на поне един чужд език

Живеем в глобален свят. Работим за международни компании с офиси в България и/или за клиенти, намиращи се в различни държави.

Владеенето на английски език на добро ниво, осигуряващо ни разбиране с колеги и ръководители, които не са българи, е от критична важност. И е едно от важните базови умения, необходими на всеки търсещ нова работа в момента. Английският език е официален език в 67 страни по света и е най-често ползваният език за бизнес комуникация в международните компании – независимо в коя държава е централния им офис.

А ако вече владееш английски на относително добро ниво, осигуряващо ти безпроблемна работа, то значи е време да се замислиш за стартиране на курс за усвояване и на 2-ри чужд език. При избора си имай предвид следното: френският език е официален в 29 страни, испанският – в 21, немският – в 6 (като цели 78% от говорещите го живеят в Германия).

6

Управление на проекти

Това умение вече не е важно само за тези на ръководни позиции или за конкретните експерти, занимаващи се само с проджект мениджмънт. То вече е ключово за всеки работещ. За да може сам да управлява и работата си, и рисковете, и времето си, и ресурсите си, така че да си свърши работата по възможно най-ефективния начин.

Управлението на проекти е важно умение, показващо и че си запознат по принцип с работни процеси, както и как да ги създаваш, поддържаш или променяш. Освен това изпраща сигнал, че можеш да поемаш инициатива. Но най-важното – притежаването му показва, че имаш лидерски потенциал. А това е важно за работодателите. Особено в време, в което бизнес средата се променя изключително динамично и постоянно се правят организационни промени.

Вероятно следващите месеци няма да са лесни. И усвояването на нови умения може би няма да е сред приоритетите ти. Но те съветваме да започнеш да мислиш за това каква би искал да е следващата ти работа и кои от посочените базови умения следва да усъвършенстваш. За да ги владееш, когато дойде времето за промяна.


Прочети още


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Абонирай се за електронния ни бюлетин!

Success message!
Warning message!
Error message!