Независимо дали защото идва края на месеца, приключва тримесечието или просто е пролет, почти сигурно е, че твоят мениджър се е активизирал.
А в тези случаи обикновено потърпевшия си ти. И освен цялата работа, която теб чака, се налага и да лавираш умело в комуникацията си с него.
Има обаче различни видове мениджъри, както най-вероятно вече си установил от опита си до момента, и ако искаш да имаш спокойствие е добре да имаш и правилния подход.
Запознай се с 8-те типа мениджъри и с техните отличителни белези, както и как следва да се държат техните подчинени, за да бъдат успешни на работното си място.
More...
Открий какъв тип мениджър е твоят шеф
1. Държавният служител
За този тип мениджър е характерно създаването на здравословен страх, за да има и подчинение.
Вижда конспирации навсякъде и постоянно анализира думите и поведението на околните. Служителите внимават какво и как казват около него, тъй като не се знае как може да бъде изтълкувано. Използва метода „Разделяй и владей“.
Успехът ти е гарантиран, ако му кажеш:
„Мисля, че разбрах, как можем да накараме останалите да направят ......, без сами да осъзнават какво се случва.“
2. Капиталистът
Болно амбициозен. Иска да успее на всяка цена, което за него означава да има много пари и власт. Най-вероятно първата му работа в живота е била на средно висок пост във финансова институция (на която в повечето случай някой го е уредил).
Можеш да привлечеш вниманието му, само ако започнеш разговора си с него с:
„Имам идея, от която може да се изкарат много пари.“
3. Най-добрият ти приятел
Иска да бъде харесван от всички, включително и от подчинените си. В тази категория попадат почти всички, които за пръв път са на мениджърска позиция.
Ключовите фрази, за да успееш, са:
„Страхотен/а си!“
„Страшно си забавен/а!“
„Ако ти напуснеш, и аз ще си тръгна!“
4. Емоционално незрелият мениджър
При какъвто и да било проблем, този тип мениджър веднага намира кой да бъде обвинен за него. Трябва да имаш предвид, че никога не е виновен той.
Ще успееш само, ако започваш всяко второ твое изречение към него с:
„Шефе...“
5. Човекът без ценности
Винаги се е стремял да стане успешен и известен, и поради тази причина трудно ще откриеш у него обичайните човешки ценности. Първоначално най-вероятно е „присвоил“ идеята за бизнеса си, клиентите или друга съществено важна част от начина, по който изкарва пари, от друг – обикновено бивш негов работодател или съдружник.
Ключови фрази, които следва да ползваш, ако искаш да работиш за него:
„Няма проблем, ще остана да свърша и /това/"
"Не, наистина е ОК, нищо, че е 21.00 часа – това трябва да се направи веднага.“
6. Психопатът-мениджър
Психически и емоционално нестабилен агресивен индивид. Обикновено е стартирал бизнеса си по не съвсем честен начин.
Ключова фраза:
„Веднага ще го свърша“
7. Подмазвачът
Винаги е съгласен с ръководството на компанията. За съжаление, с теб почти никога, дори и когато всичко, което казваш, да е логично и разумно.
Ключова фраза, която да ползваш, за да бъдеш негов любимец:
„Шефа (на фирмата) ми каза, че винаги може да разчита на теб.“
8. Перфектният мениджър
Познава плюсовете и минусите си, и уважава хората. Постоянно се усъвършенства и учи нови неща. Помага на другите да израстват професионално, подкрепя и мотивира подчинените си и им делегира предизвикателни работни задачи.
Нямаш нужда от ключови фрази.
Можеш да бъдеш себе си.
За финал
Статията е написана с цел забавление. Това, разбира се, са най-преекспонираните образи на не дотам добри ръководители, имащи нужда от усъвършенстване.
Освен тях съществуват и страхотни мениджъри, и се надяваме твоят да е от тях или ти самият да си такъв.