Като кандидат за работа сигурно си се чудил как работодателите вземат решение за назначаване, когато правят подбор.
Вероятно дори си кандидатствал за идеалната за теб позиция. Притежавал си всички изисквани знания, умения, опит и лични качества. И въпреки, че всичко е минало отлично и си се представил добре, си получил отказ след няколко седмици интервюта.
Защо работодателят е решил да наеме друг кандидат?
Разбира се, има много случаи, в които някой е започнал работа, защото е приятел или роднина на някого, или поради дискриминиране на други, по-подходящи за извършване на работата кандидати.
Няма да говорим за тях обаче.
Вместо това ще ти разкажем как повечето работодатели вземат решение за назначаване, независимо дали имат написани ЧР процедури или не.
More...
Решение за назначаване
Обява за работа
Една от първите стъпки в процеса по подбор е изготвянето на обява за работа.
Тя включва необходимите и предпочитани от работодателя квалификации, които той търси у кандидатите за работа. Може дори да се каже, че тя описва идеалния кандидат за работа.
Селектиране на кандидатури за работа
Впоследствие, по време на етапа на селектиране на подходящите за работата кандидатури, се избират само тези кандидати, които притежават всички ключови за позицията опит, образование, знания и умения.
Тези квалификации са предварително дефинирани и в длъжностната характеристика, и в обявата за работа.
Оценка на кандидатите след интервю
След приключване на етапа по интервюиране на селектираните кандидати за работа, всички присъствали обсъждат как са се представили търсещите работа и споделят мнението си кой да продължи напред в процеса по подбор.
Тук на помощ идват и предварително изготвени критерии за избор на подходящ кандидат.
Критерии за избор на подходящ кандидат
Обикновено, когато работодател реши да стартира процес по подбор, той разработва критерии за избор на подходящия кандидат. Някои от критериите са обективни, но повечето са субективни.
Работодателите често използват и някой техен успешен служител като модел за идеалния кандидат, който търсят.
Трудно е да се предвиди как всеки отделен работодател би взел окончателно решение кого да назначи. Използването на набор от критерии за оценка на кандидатите обаче е най-често срещаната практика.
Затова ще разгледаме някои общовалидни критерии:
КРИТЕРИИ ЗА ИЗБОР НА подходящ КАНДИДАТ | |
---|---|
Ще се впише ли кандидата в съществуващия екип? | Какъв е характерът му? Ще се радват ли колегите му да работят с него? |
Притежава ли кандидата необходимите твърди умения? | Кандидатът има ли подходящ предишен опит? |
Притежава ли кандидата необходимата техническата компетентност? | Притежава ли кандидата необходимите лицензи и/или сертификати? |
Кандидатът има ли необходимото образование? | Кандидатът има ли положителна нагласа? |
Ще пасне ли кандидата на настоящата корпоративна култура? | Има ли кандидата самочувствието и опита да бъде лидер? |
Кандидатът допринасял ли е за развитието и успеха на предишните си работодатели? | Ще се задържи ли кандидата на тази позиция? Прекалено квалифициран ли е? |
Може ли кандидата да работи добре в екип? | Може ли кандидата да общува ясно и ефективно? |
Има ли кандидата потенциала и желанието за заемане на по-висока позиция в бъдеще? | Ще може ли кандидата да се справи успешно с натиска и стреса на работното място? |
Кандидатът осъзнава ли своите слабости? Мотивиран ли е да се усъвършенства? | Доколко е ентусиазиран кандидата от възможността за заемане на позицията и работа в компанията? |
Пример
Представи си двама кандидата за позиция "Ръководител смяна" в завод.
Единият кандидат е бивш военен и има 4 години опит на ръководна длъжност в завод. Другият е работил като инженер в производствена компания и има 4 години опит на ръководна длъжност в завод.
И двамата кандидати имат един и същ 4-годишен ръководен опит в производство. И двамата изглеждат изключително подходящи за заемане на позицията. Единствената разлика между тях е в трудовия им опит преди да започнат работа в завод.
Затова и при вземането на решение на кого да бъде предложена позицията, прекият ръководител, ЧР специалиста и всички участвали в подбора може да имат различни мнения.
Някой от тях може да предпочете кандидата с инженерния опит, докато друг може да реши, че в производството за предпочитане е лидерския опит на бившия военен. Точно тук се намесва субективния фактор „пасва по-добре на екипа и културата“. И обикновено побеждава мнението на бъдещия пряк ръководител.
Увеличи шансовете си
Въпреки че по-голямата част от процеса по подбор е извън твоя контрол, има някои елементи, които би могъл да направляваш така, че да увеличиш шансовете си за получаване на предложение за работа.
Можеш да използваш автобиографията, мотивационното си писмо и представянето си по време на интервюта, за да демонстрираш категорично защо си най-подходящия за работата.
Анализирай обявата за работа
За да демонстрираш, че си отличен кандидат и да улесниш интервюиращите да вземат правилното решение, анализирай обявата за работа и прецени:
Включи подходящите ключови думи в кандидатурата си
След това включи в автобиографията и мотивационното си писмо всички подходящи ключови думи, демонстриращи, че притежаваш посочените в обявата знания, умения и качества.
Демонстрирай желаните от работодателя „меки“ умения
По време на интервютата за работа демонстрирай и всички меки умения, които работодателят изисква кандидатите за работа да притежават.
Бъди позитивен, внимателен и уверен
Работодателите предпочитат оптимистичните и позитивни кандидати за работа.
Положи и усилия да се представиш като разумен, обмислящ, непредубеден, адаптивен, възпитан и учтив човек. Поведението ти по време на интервютата ти за работа има голямо значение за крайния резултат.
За финал
Познаването на процеса на вземане на решение кой да бъде назначен, може да увеличи шансовете ти.
Имай предвид обаче, че без значение какво правиш или знаеш, няма да получаваш оферта всеки път.
В края на процеса по подбор остават само двама-трима кандидата. Това означава, че половината или две трети от финалните кандидати, ще бъдат отхвърлени. И има голяма вероятност ти да си в това число.
И все пак: Защо работодателят е решил да наеме друг кандидат?
Обикновено, защото има опита и уменията, които му позволят или да си свърши добре работата, или бързо да се научи как да го прави. Има и подходящата за конкретния работодател нагласа и личностни характеристики.
Това са и нещата, които следва да демонстрираш, когато кандидатстваш за работа.
Успех!