Служителят, заемащ позицията Ръководител проект, играе съществена роля при изпълнението на възложените му работни проекти. А те може да са много различни – строеж на сграда, изграждане на компютърна мрежа или дори провеждане на рекламна кампания.
Работна роля и функция
Работата на Ръководител проект (Project Manager) е да планира и да наблюдава всички аспекти на даден работен проект, за да изпълни целите му навреме и в рамките на определения бюджет.
Отделно, някои ръководители на проекти работят по един-единствен проект дълго време, например 2 години. Други (често това са тези със специализирани умения) работят по няколко проекта едновременно.
Работни задължения и отговорности
Докато задълженията и отговорностите на ръководителя проект варират в зависимост от бранша и конкретния проект, те обикновено включват:
Работно място
Ръководителите на проекти работят в разнообразни браншове. Някои от най-често срещаните позиции за Ръководител проект са в следните индустрии:
Видове ръководители на проекти
Има определени задължения и отговорности, които са общи за повечето ръководители на проекти.
Независимо от това, съществуват много различни роли за ръководители проекти, обикновено специфични за конкретния бранш.
Ето 2-те от най-често срещани работни места за Ръководител проект в последните години:
Ръководител проект – ИТ
Ръководителят на ИТ проект е отговорен за надзора върху разработването и/ или инсталирането на компютърен хардуер и софтуерни системи в различни компании и организации.
Мениджърите на ИТ проекти трябва да имат задълбочени ИТ познания и кореспондиращи умения, в допълнение към уменията, необходими на всички ръководители на проекти.
Ръководител проект - строителство
Ръководителят на строителен проект ръководи проекти в строителния сектор - изграждане на нови сгради, ремонти и реконструкции на съществуващи сгради или изграждане на транспортна инфраструктура.
Ръководителят на строителен проект трябва да разбира строителните методологии и процедури. Той си сътрудничи с професионалисти, участващи във всички етапи от строителния процес, и следва да има подходящото образование и умения.
Кариерно развитие
Ролите на младите специалисти, работещи в сферата на управлението на проекти, обикновено са Администратор проект, Координатор проект и Бизнес анализатор.
Ръководител проект с опит може да стане Оперативен мениджър или да поеме друга висша управленска роля.
Кариерни пътища
Квалификация
За много позиции в сферата на управлението на проекти се изисква предишен трудов опит областта.
Това обикновено включва опит в управление на хора, стратегическо планиране, управление на риска, управление на промените и работа със софтуер за управление на проекти.
Умения
Ето още няколко умения, които всеки добър ръководител проект следва да притежава, са:
Образование
За заемане на позиция Ръководител проект обикновено се изисква притежаване на диплома за завършено подходящо висше образование, в зависимост от сектора, в който е проекта.
Повечето работодатели, особено технологичните компании, изискват и притежаване на сертификат за изкаран акредитиран курс по управление на проекти – PMI, PRINCE2, Agile и/ или Scrum.
Лични характеристики
Освен официалното образование и квалификации, успешното управление на проекти изисква и притежаване на редица лични характеристики:
Плюсове
Да работиш като Ръководител проект има своите предимства.
Удовлетворението идва от успешното изпълнение на проект, както и от справянето с всички предизвикателства по пътя.
Освен това на тази позиция ще си относително самостоятелен при разпределянето на работните си задължения и организирането на работния ти ден.