Позицията Графичен дизайнер е позиция на визуален комуникатор, често нает като външен на организацията или работещ в агенция, за да придаде визуална идентичност на посланието на дадена компания-клиент.
Работна роля и функция
Ролята на графичния дизайнер предлага отлични възможности на креативните хора да покажат своите таланти. Професията Графичен дизайнер обаче е изключително разнообразна и желаещите да се занимават с това трябва да са готови да усъвършенстват уменията си постоянно, прилагайки голямо разнообразие от нови практики – дизайн на опаковки или уеб дизайн, например.
Някои графични дизайнери могат да изберат да се специализират и да преминат към по-сложни области като потребителско преживяване (UX), типография, брандиране и идентичност, дизайн на илюстрации или дори графити и улично изкуство.
В зависимост от специализацията си, ролята на графичен дизайнер може да обхваща различни проекти. Те могат да включват изработване на лого, проектиране на рекламни материали, участие в дизайна на уебсайт или създаване на напълно нова корпоративна идентичност (брандиране), която да помогне на компанията да комуникира по-добре със своите клиенти и служители.
Освен това, ролята на графичния дизайнер не е ограничена само до използване на най-новия софтуер за създаване на привлекателен дизайн. Чрез визуални средства, служителят, работещ като графичен дизайнер, предава по-дълбоко визуално послание на конкретна аудитория. Затова се смята, че графичният дизайнер е комуникатор. И няма значение дали дизайнът е дигитален, снимка за Facebook или илюстрация за сайт – всичко, което той прави, е свързано с комуникация.
Графичният дизайнер е отговорен за съобщаване на бизнес посланието на компанията/ клиента по запомнящ се и разпознаваем начин. Той създава и първото впечатление за бизнеса. Преди някой да разговаря с рецепционист или да мине през вратата на офиса, графичният дизайн е първото нещо, което ще види.
Работни задължения и отговорности
В зависимост от бранша и уменията на графичния дизайнер, ежедневните му задължения могат да варират.
Например, като част от фирмен екип, графичния дизайнер може да участва в по-малки проекти, като например изготвяне на визуализации за социалните медии. Графичен дизайнер, работещ за агенция пък може да бъде натоварен с цялостния дизайн на корпоративна брошура.
Основните задължения на графичния дизайнер обикновено включват дизайн на лого, дизайн на маркетингови материали, креативна подкрепа на уеб дизайнер с визуални елементи или илюстрации, или работа като част от екип по голям маркетингов или дизайнерски проект.
Ето още няколко задължения на човек, работещ като графичен дизайнер:
Работно място
Тъй като графичният дизайн е универсален начин за комуникация, работното място на графичните дизайнери не е ограничено до конкретен бизнес. Те могат да работят за всяка компания, която има послание, което иска да комуникира по правилен начин с клиентите си.
Има три начина, по които можеш да работиш като графичен дизайнер:
Графичните дизайнери също могат да работят като външни подизпълнители и за агенция, и за конкретна компания едновременно.
Видове позиции за графични дизайнери
Тъй като графичният дизайн е широко и разнообразно поле за изява, в него може да има много йерархични нива и специализации:
Това разделение е характерно за наети на трудов договор в креативен бизнес или за работещи в конкретна компания.
Ето и останалите варианти за работа в сферата на графичния дизайн.
Графичен дизайнер на свободна практика
Графичните дизайнери на свободна практика не са обвързани с трудов договор с агенция или с конкретна компания. Те обаче могат да работят и за двете по различни проекти като наети подизпълнители.
Отговорностите им могат да включват:
Някои професионалисти на свободна практика изграждат дългосрочни взаимоотношения с техни клиенти, което им гарантира редовна работа и приходи. Понякога пък компаниите канят графичните дизайнери, работещи за тях, да работят от техния офис като външно нает член на техния вътрешен творческия екип.
Работейки на свободна практика, твоят ден ще се състои от отговаряне на имейли, изготвяне на проекти за клиенти, управление на очакванията им и издаване на фактури.
Графичен дизайнер в студио/ агенция
Типичните задачи на служител, занимаващ се с графичен дизайн в агенция включват:
След като придобиеш повече опит в графичния дизайн, ще работиш и по-големи проекти, включващи създаване на уебсайтове и изготвяне на детайлни рекламни материали. Ще участваш активно и в дейности по ре/брандиране.
Кариерно развитие
За младият професионалист, занимаващ се с графичен дизайн, е от съществено значение да придобие възможно най-голям опит в бранша. Това включва дейности по:
Колкото повече опит можеш да придобиеш в началото на кариерата си, толкова по-добри ще бъдат перспективите ти за успешна кариера.
Как да придобиеш опит?
Започни още докато си в училище. Намери подходяща стажантска позиция, дори и да е само правене на кафе в агенция. Междувременно започни да изготвяш портфолиото си, насочи се към университет, за да изучаваш изкуство или дизайн, продължи със стажовете и учи усилено.
Ако искаш да се захванеш с графичен дизайн като възрастен, намери добър курс по графичен дизайн. Най-важното нещо, което работодателите ще гледат, ще са дизайнерските ти умения и портфолиото ти. Можеш също така да създадеш свой блог или уеб сайт, да станеш авторитет в областта на дизайна, да подобриш личния си кариерен бранд и да си готов да започнеш отначало. Можеш и да започнеш да предлагаш услугите си на свободна практика на съществуващата си мрежа от контакти.
Впоследствие, след като откриеш любимата си дейност и си натрупал поне пет години опит в графичния дизайн, можеш да започнеш да работиш за позиционирането си като специализиран графичен дизайнер.
Кариерни пътища
Квалификация
Много дизайнерски студиа, агенции и фирми имат свои собствени изисквания за заемане на позицията Графичен дизайнер.
Повечето работодатели обаче търсят кандидати с подходящо образование, впечатляващо портфолио и предишен опит.
Умения
Графичните дизайнери се нуждаят от широк спектър от дизайнерски умения и опит в управлението на взаимоотношения. Те също така трябва да могат да се справят както с отрицателна, така и с положителна обратна връзка от клиенти и колеги.
Графичните дизайнери трябва да бъдат организирани и да могат да работят автономно, като поемат отговорност за собствената си работа. Наличието на ентусиазъм и страст към работата също е от решаващо значение.
Работодателите търсят още:
Образование
Не е необичайно да откриеш талантливи графични дизайнери, изградили успешна кариера без диплома или образование за графичен дизайнер.
Да имаш обаче такова образование е най-добрата стратегия.
Лични характеристики
Както при всяка професия, това, което прави някой добър в работата му, е субективно.
Въпреки това, по време на процеса по подбор, освен съответните умения и квалификации, специалистите по подбор търсят още няколко качества у кандидата за графичен дизайнер.
Плюсове
Ако си творческа личност и изпитваш удоволствие от дейности като рисуване и илюстриране, обмисли кариера във визуалните изкуства и стани графичен дизайнер.
Предимствата на това да си графичен дизайнер включват възможности за работа с широк кръг клиенти, удовлетворението от това да създадеш нещо от нулата и изграждането на фирмена идентичност, която може да бъде видяна от хиляди, ако не и милиони хора.