Оттегляне на оферта за работа: варианти за действие

В един идеален свят, при оттегляне на оферта за работа или при отлагане на назначението ти, единственото, което ще загубиш, е отделеното време за кандидатстване и за ходене на интервюта за работа.

В действителност обаче обикновено губиш много повече.

Ако вече си подал заявление за напускане на старата си работа, например, или си отказал други предложения, оттеглената оферта за работа има реални финансови последици за теб.

Виж защо се случва това и какви варианти за действие имаш при такава неприятна за теб ситуация.

More...

В настоящата статия ще разгледаме 2 варианта: оттегляне на оферта за работа и отлагане на назначение, договорено в приета оферта за работа.

Оттегляне на оферта за работа

Причини за оттегляне на оферта за работа

Компаниите обикновено не искат да оттеглят отправените от тях предложения.

Те вече са отделили значително време и ресурси за целия процес по търсене и наемане на нов служител, които ще бъдат изцяло пропилени, ако го направят. Освен това се страхуват и от евентуалните негативните онлайн оценки, които със сигурност могат да навредят на имиджа им.

Затова обикновено прибягват до оттегляне на оферта за работа само при силно необичайни обстоятелства.

3-те обичайни ситуации, които предизвикват отмяна на предложение за работа, са:

  • Финансовото състояние на компанията се е променило внезапно и драстично, било то поради влошени финансови показатели или поради сливане или придобиване.
  • Компанията не е преценила правилно нуждите си от нов служител и нова позиция, обикновено поради некомпетентност на мениджмънта ѝ.
  • Кандидатът за работа се е държал изключително непрофесионално след приемането на предложението за работа.

Варианти за действие

Ето какво можеш да направиш, ако предложението за работа, което вече си приел, бъде оттеглено:

1. Разбери какво се е объркало

Първо, трябва да установиш, доколкото е възможно, какви са причините за оттеглянето на твоята оферта за работа.

Ако компанията не ти ги е обяснила, попитай. Не бъди агресивен. Просто заяви, че си разочарован и че искаш да получиш по-подробно обяснение.

2. Прецени какви опции за действие имаш

Попитай дали има опция за отлагане на назначението ти и обмисли дали да не изчакаш.

А ако си бил на интервюта в други компании и си отпаднал, тъй като си приел точно това предложение за работа, свържи се с тях и ги уведоми, че отново си на разположение. Не е нужно да посочваш причините. Ако не си изгорил мостовете си и те все още търсят служител, повечето от тях ще те включат отново в процеса по интервюиране.

Как да се предпазиш?

Последното нещо, което искаш, е след като напуснеш работата си да разбереш, че всъщност нямаш нова работа. Затова е важно да предотвратиш, ако е възможно, бъдещо оттегляне на оферта за работа.

Как да направиш това?

1. Правилна преценка на всяка оферта за работа

Внимателно оценявай всяко предложение за работа и компанията, която ти го предлага, преди да го приемеш, за да си сигурен, че то е сериозно и няма да бъдеш неприятно изненадан.

2. Поискай писмена оферта за работа

Ако получиш само устно предложение за работа, поискай писмена оферта за работа. Дори и работодателят да няма такава практика и да ти откаже, помоли го просто да ти изпрати в имейл потвърждение за:

  • предлаганата позиция и основните задължения
  • местоработата
  • договорения първи работен ден
  • договорените условия на труд - заплащане, работно време, отпуск, и т.н.

Отлагане на назначението ти

Причини за отлагане на назначение

Понякога, вместо оттегляне на оферта за работа, компаниите просто отлагат назначението ти във времето.

Причините, които ще чуеш, обикновено варират от непредвидени проблеми с бюджета, неочаквано преструктуриране или промяна на ръководството на дружеството.

Варианти за действие

Ето какво да направиш, ако получиш и приемеш предложение за работа, но след това ти кажат, че назначението ти се отлага за неопределено време:

1. Постарай се да получиш ориентировъчна дата за назначението ти

Попитай работодателя дали има времева рамка за назначението ти, за да добиеш представа кога може да бъде взето окончателното решение.

Уведоми го и че си силно заинтересован от работата и би искал наистина да работиш за компанията.

2. Свържи се с работодателя отново

Към края на посочената от работодателя времева рамка, се свържи с представителя на фирмата, с когото комуникираш.

Кажи, че би искал да провериш статуса на бъдещото ти назначение и задължително потвърди отново силния ти интерес към позицията и компанията.

Ако не са посочили срок за назначението ти, изчакай около 3 седмици след разговора за получаване на ориентировъчната дата, за да провериш статуса на назначението ти.

Какво да правиш, ако вече си напуснал работата си?

Договори нова позиция или условия с бъдещия работодател

Ако бъдещ твой работодател оттегли приета от теб оферта за работа, след като вече си напуснал, проучи възможностите да договориш други опции с него - например работа на непълно работно време или дори работа на различна позиция.

Колкото по-гъвкав си, толкова по-големи са шансовете ти да успееш да започнеш някаква работа въможно най-скоро. 

Опитай се да си върнеш старата работа

Ако си в добри взаимоотношения с досегашния си работодател, може и да имаш шанс да се върнеш на старата си позиция.

Свържи се с него, дори и да не си сигурен какво ще се случи. Кажи, че нещата не са се случили спрямо очакванията ти и попитай директно дали позицията ти все още е свободна и има ли вероятност да я заемеш отново.

Регистрирай се като безработен

Независимо, че си напуснал по твое желание, имаш право на обезщетение за безработица. То ще е само за 4 месеца и ще е в минималния размер, но все пак е повече от 0,00 лв. приходи.

Регистрирай се в Бюрото по труда като безработен и след това и в НОИ, откъдето ще започнат да ти превеждат по около 200 лв. месечно.

Получи подкрепа при търсенето ти на нова работа

При оттегляне на предложение за работа, ще се наложи да продължиш търсенето си, особено ако вече нямаш друга работа.

Ако имаш нужда от подкрепа в този процес, ние сме на твое разположение. Свържи се нас, за да обсъдим твоята ситуация и как бихме могли да сме ти полезни.

За финал

Ако все още не си стартирал процеса по напускане на старата си работа, оттеглянето на оферта за работа може дори да ти е полезно в дългосрочен план.

Щом това се е случило и проблемът не е в теб, явно има нещо нередно вътре в компанията. Или е в тежко финансово положение или е толкова неорганизирана, че трябва да елиминира позиция, която са ти предложили, още преди да я заемеш.

Тогава факта, че не си започнал работа там, е чудесна новина за теб - избегнал си грешката, да започнеш работа на лошо работно място.

Успех!


Прочети още


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Абонирай се за електронния ни бюлетин!

>
Success message!
Warning message!
Error message!