Животът ни от 2 години насам е доста несигурен. И е съвсем нормално да сме загрижени за бъдещето си. Особено след като все по-често чуваме фразата „икономическа криза“ (освен „пандемия“, с която като че ли свикнахме донякъде).
Затова и може би ти изглежда нелогично и малко плашещо точно сега да търсиш нова работа.
Как да си намериш работа по време на икономическа криза?
Икономическа криза и рецесия
Според Wikipedia „икономическата криза представлява състояние на икономиката на дадена държава или регион, което … се характеризира с ниски нива на търговията и инвестиционната дейност, високи нива на безработица и инфлация, резултиращо в политическа нестабилност.“
От февруари 2020 г. се намираме в период на глобална Ковид-19 рецесия.
Рецесията се определя като „период на забавен икономически растеж“ и се характеризира със значителен икономически спад.
Характеристиките на рецесията включват:
Намаляване на разходите на бизнеса
По време на рецесия, бизнесът е малко вероятно да харчи пари за свои неналежащи нужди.
Затова, освен че спира инвестициите, започва и да намалява разходите си за всичко – за производство на продукти, за логистика, за персонал, …
Намаляване на разходите на потребителите
По време на икономическа криза, потребителите започват да имат все по-малко доверие в икономическата система.
Това обикновено води до силно ограничаване на техните разходи. Хората започват да пазят парите си, в случай че възникнат непредвидени, извънредни разходи.
Промени в пазара на труда
И тъй като потребителите започват да харчат все по-малко пари, някои компании, за да не фалират, започват да съкращават персонал.
Това означава, че по време на рецесия, има повече хора, търсещи нова работа, кандидатстващи за по-малък брой свободни работни места.
Преструктуриране на пазара
С повишаване на нивата на безработица и с понижаване на харченето на пари, някои бизнеси не смогват на поддържат нормалното си функциониране и фалират.
Това „празно пространство“ обикновено веднага се запълва от техните по-големи и по-финансово устойчиви конкуренти.
Намиране на нова работа по време на икономическа криза в 5 стъпки
Ето няколко съвета, обединени в 5 стъпки, които ще ти помогнат при търсене на нова работа по време на рецесия и икономическа криза.
1. Бъди търпелив при търсенето на новата си работа
Намирането на нова работа може да е дълъг процес, така че е важно да си търпелив и последователен.
Конкуренцията се увеличава, когато има по-малко възможности, така че процесът по подбор може да отнеме повече време от обикновено.
2. Открий подходящите работодатели
Приоритизирай компании в растеж и в добро финансово състояние
Първата стъпка към намирането на работа по време на икономическа криза е да се обърнеш към браншовете, които са най-малко засегнати от рецесията.
При някои може и да няма никакви съществени промени. Други пък може дори да са в растеж, поради увеличеното търсене на услугите или продуктите, които предоставят.
Ето някои основни сектори, които са в растеж по време на настоящата Ковид-19 рецесия:
Идентифицирай потенциални работодатели
По време на икономически спад е важно да се съсредоточиш върху компаниите и върху специфичните за конкретна работа умения, а не върху самата длъжност.
Работните задължения, които си в състояние да изпълняваш, може да не съответстват на наименованието на позицията, с което си свикнал.
Не търси позиции, а компании и професионални сфери. След това разгледай всички обявени свободни работни места в тях.
3. Бъди гъвкав и разшири опциите си
Намирането на работа по време на икономическа криза изисква гъвкавост в подхода ти. Важно е да можеш да се адаптираш към постоянно променящите се условия. Тази гъвкавост ще ти помогне да получиш достъп до много по-широк набор от възможности за работа.
Обмисли други професионални сфери и браншове
Ако бранша, в който работиш, е в застой в момента, помисли за търсене на работа извън твоята област.
Ако познаваш своите универсални умения и знания, можеш по-лесно да идентифицираш позициите, за които си квалифициран.
Докато пълната кариерна промяна може да бъде предизвикателство и да не е за всеки, знанието какво можеш да предложиш на работодатели в различни бизнес сектори ще ти даде увереност да кандидатстваш при тях.
Обмисли работа на свободна практика
Работата на свободна практика може да е доходоносна, но обикновено изисква известна предварителна подготовка.
Основната цел на работещия на свободна практика е да предостави уникален продукт или услуга, която потребителите ценят достатъчно, за да му станат клиенти и да му плащат редовно за нея.
Важно е да можеш да прецениш относително точно кога печалбата от дейността ти ще започне да надвишава разходите ти. И колкото по-скоро стане това, толкова по-добре.
4. Създай убедителна кандидатура за работа
Когато възможностите за работа са ограничени поради рецесия, важно е да създадеш силна кандидатура за работа.
Така ще можеш да се разграничиш от другите кандидати с подобни на твоите квалификации.
Фокусирай се върху нуждите на бранша, в който кандидатстваш за работа. За всяко отделно кандидатстване, включи в CV-то и мотивационното си писмо всички умения, важни за конкретния бранш или професионална област. Добави и ключови думи от обявата за работа.
5. Разшири набора си от умения
Ако усвоиш нови ценни умения, ще увеличиш броя на позициите, за които си квалифициран. И по-бързо ще откриеш и започнеш нова работа.
Разгледай обявите за работа и виж какво търсят компаниите. След това придобий уменията и знанията, които са ти необходими за получаване на следващата ти работа, и ги добави към автобиографията си. Дори и все още да си в процес на завършване на курс или придобиване на сертификат.
За финал
Процесът по намиране на нова работа винаги е изисквал да проявяваш търпение, решителност и желание за адаптиране. Това е особено важно и в момента, в който целия свят преминава през период на икономическа криза и Ковид-19 рецесия.
Промени критериите си при търсене на свободни позиции и намери начин да си конкурентен в нови браншове. Съсредоточи се върху това, което можеш да контролираш като търсещ работа, и се представи във възможно най-добра светлина.
Имаш нужда от подкрепа?
Виж как можем да улесним намирането на новата ти работа: