Ако някога си се чувствал неудобно от въпрос, зададен ти по време на интервю за работа, значи вече си се сблъсквал с интервюиращи, задаващи неуместни или незаконни въпроси.
На теория неуместни или незаконни въпроси не би трябвало изобщо да се задават. Реалността обаче е друга.
Нека вземем за пример един любим въпрос на интервюиращите: Семеен ли сте?
Въпросът изглежда безобиден, но всъщност отговорът може значително да намали шансовете ти да получиш работата. Интервюиращият формира мнение за теб (например, че няма да си склонен да пътуваш в командировки), което няма нищо общо с това дали си подходящ за работа или не.
Именно за да предотвратиш вероятността да бъдеш отхвърлен заради грешните предположения на интервюиращия, трябва да знаеш как да идентифицираш повечето неуместни или незаконни въпроси, както и как да отговориш, ако се сблъскаш с тях.
More...
Кой въпрос е неуместен и кой незаконен?
Всички въпроси, които се задават по време на интервю за работа, трябва да са свързани с твоите професионални умения и опит.
Въпроси, които не са свързани със способността ти да извършваш конкретната работа, са неуместни или незаконни.
Те могат да включват информация за твоята възраст, пол, семейно положение, сексуална ориентация, националност, здравословно състояние, финансово положение, както и други теми, които нямат отношение към това дали можеш да изпълняваш бъдещите си задължения.
Понякога неуместни или незаконни въпроси се задават съвсем умишлено с цел да се дискриминират определен тип кандидати за работа. В други случаи интервюиращият може просто да се опитва да поддържа разговора или пък да няма достатъчно опит с провеждане на интервюта.
Незаконни въпроси
Според българските закони някои неща изобщо не са работа на бъдещия ти работодател.
На работодателите НЕ им е позволено да те питат за:
Неуместни въпроси
Неуместните въпроси не са незаконни, но биха могли да бъдат дискриминационни и затова също нямат място по време на интервю за работа.
Всеки въпрос, който е свързан с личния ти живот или с теб самия като личност по начин, нямащ нищо общо с работата, се смята за неуместен.
Как да прецениш дали даден въпрос е неуместен или незаконен
Ако изпиташ дискомфорт от зададен ти въпрос по време на интервю за работа, запитай се следното: Въпросът има ли нещо общо с твоите професионални умения и трудов опит?
Ако отговорът е „не“, значи не е трябвало да ти бъде задаван.
Ако пък мислиш, че въпросът е дискриминационен по отношение на пола ти (такива са въпросите за семейното ти положение), задай си следния въпрос: Щеше ли работодателят да те пита това, ако беше от противоположният пол?
Ако отговорът е „не‘, значи въпросът е дискриминационен.
3 варианта за отговор на неуместни или незаконни въпроси
Вариант 1: Не отговаряй
Ако интервюиращият иска да знае дали планираш да имаш скоро деца, можеш да отговориш така: Бихте ли ми помогнали да разбера как този въпрос е свързан с работата, за която кандидатствам?
След това кажи, че предпочиташ да се придържаш към теми, свързани само със свободната позиция.
Разбира се, така съществува риск да изглеждаш отбранително, а това определено не е впечатлението, което се стремиш да направиш. Затова ползвай този вариант само в краен случай.
Вариант 2: Отговори на въпроса
Много кандидати ще отговорят на всички зададени им въпроси, защото искат да направят добро впечатление.
Може би дори ще си помислиш: Какво от това, че ще научат, че съм женен или че имам ипотечен кредит? Някои от нещата така или иначе ще се разберат, ако стана техен служител.
Проблемът тук е не във фактите за теб и дали те ще излязат наяве, а в етиката на този работодател и уважението му към закона.
Ако още преди да имате каквито и да било трудово-правни взаимоотношения той си позволява да се държи така с теб, какво ще се случи, когато станеш негов служител?
Вариант 3: Отклони въпроса и насочи отговора си в друга посока
Преди да избереш да отговориш или не, препоръчваме първо да пробваш да отклониш въпроса. Ето как:
Пример
Да предположим, че интервюиращият попита къде си роден - въпрос, който не е от значение за заемане на свободната позиция.
1) Опитай да прецениш с какво намерение е зададен въпроса:
Според теб интервюиращият просто се опитва да поддържа разговора?
Или няма достатъчно опит с провеждането на интервюта?
Или иска да дискриминира кандидатите, родени извън града, в който е свободното работно място?
2) След това пренасочи разговора към твоите подходящи умения за работа:
Живея в София от дълги години и честно казано считам, че това е моят град. Харесва ми енергията и всички възможности, които се предлагат тук. В тази връзка, повечето обучения, които съм завършил ...
Примерни отговори на неуместни или незаконни въпроси
Въпроси относно възрастта ти
Примерни въпроси:
Пример
“Кога завършихте висшето си образование?”
След като вече знаеш кои въпроси са незаконни и кои - неуместни, и как да реагираш, ето каква трябва да е стратегията ти:
1) Първо пробвай да отклониш въпроса.
Мина известно време оттогава, но все още мисля, че дните, в които бях студент, са едни от най-добрите в живота ми.
Този общ положителен отговор може да ти послужи за повод да опишеш как образованието ти е помогнало да постигнеш сегашната си кариера.
2) Ако интервюиращият настоява за отговор, дай му го.
Ако избереш този вариант, бъди кратък и не влизай в много подробности.
3) И накрая, ако смяташ, че въпросът цели да те дискриминира, откажи да отговориш.
Твое право е да избереш да не отговаряш на неуместни или незаконни въпроси. Постарай се да го направиш възможно най-учтиво и добронамерено, за да не създадеш негативно впечатление за себе си.
Въпроси относно семейния ти статус
Примерни въпроси:
Пример
Съществува вероятност интервюиращият да реши, че семейните ти задължения ще ти попречат да вършиш работата си фокусирано. Или пък, че щом имаш деца, ще си по-отговорен служител.
Така или иначе, независимо дали имаш деца или не, това не е изискване за заемане на позицията.
Затова кажи:
Разбирам, че Вашата компания цени семейните ценности, но аз съм по-заинтересован да науча повече за отговорностите на позицията - от обявата изглеждаше, че е изключително подходяща за мен.
С този подход ще избегнеш въпроса и ще използваш свързана тема, за да промениш посоката на разговора.
Въпроси относно здравословното ти състояние
Примерни въпроси:
Неуместни или незаконни въпроси, свързани със здравословното ти състояние, са такива, свързани с каквито и да било подробности за физическото или психическото ти състояние, освен ако те не са пряко свързани с изискванията за работата.
Ако решиш да отговориш на тези въпроси, кажи просто: Убеден съм, че ще се справя с работните задължения на тази позиция.
Въпроси относно финансовото ти положение
Примерни въпроси:
И тук отново най-добрата стратегия е да избегнеш въпроса и да насочиш отговора си към твоите умения.
Неуместни въпроси
Примерни въпроси:
В тези случаи обикновено намерението на интервюиращия е да те накара да се отпуснеш и да разбере какъв човек си. Странните, неуместни въпроси също могат да бъдат начин да се види колко бързо мислиш и реагираш.
Пример
“Какъв тип телевизионни предавания харесвате?”
От една страна, това може да е напълно приятелски въпрос, начин да научат малко повече за теб.
От друга страна, споделянето кои са твоите любими телевизионни предавания може да даде на интервюиращия информация за твоите обществени или политически възгледи, които не са от значение как ще вършиш работата си.
Пренасочи въпроса към интервюиращия и запази отговора си достатъчно общ, така че да не разкриваш ненужна лична информация:
Харесва ми да гледам новини и готварски предавания. Вие обичате ли да готвите?
За финал
Интервюто за работа трябва да е съсредоточено единствено върху способността ти да изпълняваш работните задължения на позицията, за която те интервюират. Затова въпросите към теб трябва да са отнасят единствено до твоето образование, опит, умения и способността ти да извършваш работата добре.
Разпознай въпросите, които не са свързани с твоите професионални умения и опит, или не изглеждат свързани със свободната позиция, за която кандидатстваш. След това избери стратегия за отговор, в зависимост от намеренията на интервюиращия и твоята лична преценка на ситуацията.
Успех!