Вероятно почти всеки от нас се е сблъсквал поне веднъж в живота си с некоректен работодател.
Спазването на всички договорки от трудовия ти договор, изплащането на договореното трудово възнаграждение и спазването на всички закони, включително и разпоредбите на Кодекса на труда, са основни задължения на работодателите.
Неизпълнението им те поставя в затруднено положение и нарушава правата ти.
Добрата новина е, че действащото законодателство е на твоя страна и можеш да се възползваш от закрилата му срещу злоупотреби от страна на работодателите.
Виж какви нарушения би могъл да направи един некоректен работодател и как да постъпиш, ако ти се случат.
Важно! Не сме юристи или адвокати. Моля, консултирай се с адвокат по трудово право във всеки един от посочените в тази статия случаи!
More...
Проблеми, създавани от некоректен работодател
В почти всички посочени случаи следва да подадеш сигнал в Инспекцията по труда и/ или да заведеш дело срещу некоректния работодател.
Инструкции как да направиш и двете ще намериш по-долу в статията.
Предложение за работа
Оттегляне на предложение за работа
Предлагат ти работа, която приемаш и подаваш молба за напускане, за да задвижиш освобождаването си. Междувременно обаче бъдещия ти работодател оттегля предложението си. Така напускаш по твое желание, но оставаш без работа.
Какво казва законът: Понякога, в зависимост от вида на предложението за работа, то може да се разглежда и като предварителен договор. В този случай би могъл да получиш обезщетение за неспазването му.
Рискове: Оставаш без възможност за изкарване на доходи и без средства за препитание. Налага се и спешно да намериш ново работно място.
Какво да направиш:
1. Оттегли молбата си за напускане
Ако некоректен работодател оттегли предложението си за работа още докато тече предизвестието ти за напускане на старата ти работа, пробвай да останеш там, като оттеглиш молбата си за напускане. Виж как да направиш това в тази наша статия.
2. Регистрация в Бюрото по труда като безработен
Дори и да си напуснал по твоя инициатива, регистрацията ти ще ти осигури поне минималното месечно обезщетение за безработица – 9 лв. на ден (или 189 лв. при 21 работни дни в месеца).
3. Консултация с адвокат
Той ще прецени дали полученото от теб предложение за работа (дори и да не е писмено) има силата на предварителен договор. Ако тази хипотеза е възможна за доказване, то би могъл да получиш обезщетение от конкретния некоректен работодател за неспазената договорка и съответно за причинените ти щети - оставане без средства за препитание по негова вина.
Назначаване
Непредоставяне на трудов договор в първия работен ден
Тази ситуация се среща изключително често.
Започваш работа, но в първия ти работен ден не получаваш трудов договор. Казват ти, че в момента го подготвят и ще ти го предоставят, когато е готов, или когато бъде разписан от Управителя, или когато се върне от отпуск даден служител...
Обикновено го получаваш след няколко дни или седмици. Дотогава обаче вече си работил известно време - реално без трудов договор и без възможност да докажеш това.
Вариация: Казват ти, че ще работиш 6 месеца (максималния период на изпитателния срок) без договор, докато се „обучаваш“. След това, ако са доволни от работата ти, ще ти дадат трудов договор.
Какво казва законът: Законът задължава работодателя още в първата ти работна секунда да ти предостави трудов договор, дори и да си в изпитателен срок, и чак след разписването му следва да започнеш работа. Непредоставянето на трудов договор най-късно в началото на 1-вия ти работен ден е незаконно!
Рискове: След като говорим за некоректен работодател, то той вероятно, след като вече поработиш известно време, ще ти предостави договор с различни условия от договорените предварително. Ако в този момент решиш, че това не те устройва и решиш да си тръгнеш, то той би могъл изобщо да не обяви договора ти в НАП и да не ти плати за отработеното без трудов договор време. Така, освен че ще си работил без пари, ще пропуснеш и всички срокове за регистрация като безработен и няма и да получаваш обезщетения, докато търсиш нова работа.
Какво да направиш: Не започвай работа преди да видиш, прочетеш внимателно и разпишеш трудовия си договор. Ако ти кажат, че ще ти го предоставят утре, отговори, че в такъв случай първия ти работен ден ще е утре и тогава и ще дойдеш отново. След това си тръгни. Подай и сигнал за нарушение в Инспекцията по труда.
Непредоставяне на Уведомление по чл. 62 от Кодекса на труда (КТ)
След като разпишеш трудовия си договор, той следва да бъде обявен в НАП от работодателя ти. Ако не бъде обявен договора ти, държавата няма как да знае, че си започнал работа там и точно този работодател ѝ дължи осигуровки и данъци за теб като служител.
В някои компании ще регистрират трудовия ти договор, ще разпечатат това уведомление, което доказва, че наистина са обявили договора ти, и ще го приложат към трудовото ти досие, но няма да ти предоставят копие.
Какво казва законът: Кодексът на труда (КТ) задължава работодателя, след като обяви трудовия ти договор в НАП, да ти предостави документ, че го е направил, за да си сигурен, че наистина работиш на трудов договор и възнаграждението, върху което ще те осигурява, е това, за което сте се договорили.
Този документ се нарича Уведомление по чл. 62 КТ и копие от него следва да ти бъде предоставено.
Рискове: Понякога поради грешки или разсеяност на служителите, занимаващи се с това, трудовият ти договор се обявява с дни или седмици закъснение. Ти обаче няма как да знаеш това, тъй като нямаш копие от Уведомлението по чл. 62 КТ.
Имай предвид, че при необявяване на договора ти в НАП работодателят може да реши да не ти плаща осигуровките, както и изобщо да ти плаща възнаграждение. Рискуваш от една страна да не получиш заплащане, а от друга, при възникнал здравословен проблем, да се окаже, че трябва да внесеш голяма сума за осигуровки, за да бъдеш лекуван в болница.
Какво да направиш: Изискай копие от уведомлението по чл. 62 КТ, ако не ти бъде предоставено заедно с трудовия ти договор.
Ако не го получиш, не започвай работа преди да ти го предоставят. Иначе няма как да си сигурен, че реално работиш на трудов договор при договорените от теб условия.
Непредоставяне на длъжностна характеристика
Започваш работа, разписваш договор, но така и не получаваш длъжностна характеристика. Така изпълняваш различни работни задачи без да знаеш дали те са точно това, което работодателя официално очаква от теб.
Вариация: Предоставяне на непълна или неописваща реалните задължения длъжностна характеристика под предлог, че всички длъжностни характеристики в компанията изглеждат така.
Какво казва законът: Длъжностната характеристика е неразделна част от трудовия ти договор. Тя представлява официален трудово-правен документ, който работодателя е длъжен да ти предостави преди започване на работа при него или най-късно в началото на първия работен ден, и с който ти следва да се съгласиш, като поставиш подписа си под него.
Този документ следва да съдържа минимум:
- Точното наименование на позицията
- Кода по НКПД на позицията
- Конкретните твои работни задължения – максимално подробно изброени
- Конкретните твои отговорности
- Квалификациите, които са необходими за заемане на тази конкретна позиция
- Подпис на управляващия дружеството и твой подпис
- Датата, на която я подписваш ти
Рискове: Ако не разпишеш длъжностна характеристика, съществува вероятност даден некоректен работодател да реши да те натовари с много и различни задачи, с които, ако не се справиш, рискуваш да бъдеш уволнен.
Ако пък разпишеш непълна или неточна длъжностна характеристика, имай предвид, че точно това ще е документът, с който впоследствие можеш да докажеш какво си работил там. И той ще е неверен.
Какво да направиш: Не започвай работа без да си прочел и разписал подробна и вярна длъжностна характеристика за твоята позиция.
Предоставяне на граждански договор, вместо постоянен трудов
Има работодатели, които при назначаването ти ще ти предоставят граждански договор, вместо трудов. Така ще се опитат да си спестят плащането на осигуровките и данъците, които трябва да внасят, ако те назначат на трудов договор.
Вариация: Работодателят ти предоставя срочен трудов договор, обикновено за 6 месеца, като ти казва, че сключват такива по време на изпитателния срок, и ако решат, че се справяш добре, ще ти „пуснат“ постоянен трудов след това.
Това обикновено се прави в международни компании с цел да се скрие размера на текучеството от централа извън България, или се случва просто от некомпетентност, и не е особено етично към теб.
Какво казва законът: Тази практика не е особено законна. Кодексът на труда (КТ) казва, че ако служител има работно място и работно време и ще изпълнява периодично и за неопределен срок от време едни и същи конкретни задължения (т.е. не работи по проект с краен срок), то договорът, сключен с него следва задължително да е постоянен трудов.
Освен това, законът казва и че за да прецени дали си подходящ служител, работодателят следва да те назначи още от самото начало на постоянен трудов договор с включена в него клауза за срок на изпитване.
А ако решиш да разпишеш граждански договор, имай предвид, че той може да се сключва само за извършване на конкретна дейност и за определен срок. След изтичането му работодателят трябва да ти предостави нов договор.
Рискове: Увеличени разходи за плащане на осигуровки във варианта с гражданския договор, както и несигурност дали ще продължиш да имаш работа след изтичане на срока, посочен в договора.
Какво да направиш: Не започвай работа преди да прочетеш и подпишеш постоянен трудов договор. Всичко останало не е в твоя полза, носи несигурност и/или предполага по-големи разходи за теб.
Вписване в трудовия договор на позиция, различна от договорената
Това обикновено се практикува от работодатели, които работят в сивия сектор и искат да си спестят пари от плащане на осигуровки.
Назначавайки те на обикновено по-ниска от реалната позиция, те обявяват нея и съответното по-ниско месечно възнаграждение в договора ти (минимален осигурителен праг, посочен в Националния класификатор на позициите и длъжностите - НКПД) и пред НАП, и съответно превеждат по-малка сума месечно на държавата за дължимите осигуровки и данъци.
Вариация: Назначаване на различна от реалната позиция с цел избягване на трудово-правни проблеми, тъй като са съкратили щата и служителя, на чието място започваш работа.
Ако в рамките на поне 6 месеца след съкращението на конкретния служител бъде назначен нов на същата позиция, то съкратения служител, при завеждане на дело за оспорване на съкращението си, ще го спечели. Затова и за да се застраховат, някои работодатели си създават тези документални главоболия.
Какво казва законът: Абсолютно незаконна практика! В документите, уреждащи трудово-правните ти взаимоотношения следва да е посочена само вярна информация.
Рискове: Рисковете за теб тук са няколко.
Ако те назначат на по-ниска позиция и заплащане то рискуваш в един момент да започнат да ти плащат точно толкова, колкото пише и в договора ти.
Освен това, при евентуално съкращение ще получаваш по-малко пари обезщетение за безработица, тъй като НОИ ще вземе единствено официално обявената ти заплата и на нейна база ще го изчисли. Разбира се, така ще получаваш и по-ниско заплащане по време на болнични.
Ако пък те назначат на друга позиция, тъй като искат да избегнат евентуални проблеми със съкратен преди теб служител, то рискуваш да си останеш на нея завинаги, което може и да не е добре за кариерното ти развитие.
Какво да направиш: Не подписвай договор и длъжностна характеристика за позиция, различна от предварително договорената. Не започвай работа при различни от предварително договорените с теб условия!
Предоставяне на празна бланка на молба за напускане по твое желание
Това все още се случва предимно в производствени компании или в малки български фирми.
При постъпването ти на работа работодателят ти предоставя необходимите документи, но ти дава да разпишеш и празна бланка на молба за напускане по твое желание, в която впоследствие във всеки един момент може да попълни желаната от него дата и така да останеш без работа.
По този начин той те държи в подчинение и злоупотребява с труда ти свободно.
Какво казва законът: Абсолютно незаконна практика, нарушаваща повече от един закон, включително и Конституцията!
Рискове: Ненадейно оставане без работа и средства за препитание.
Какво да направиш: В никакъв случай не се разписвай на празна бланка на молба за напускане или на какъвто и да било друг празен формуляр. Ако те принуждават да го направиш, не започвай работа там.
Ако все пак се случи да бъдеш освободен по този начин, свържи се незабавно с Инспекцията по труда и подай сигнал за нарушение, извършено от некоректен работодател.
Плащания
Забавяне на заплатите
Често срещано явление при работодатели с финансови проблеми е да бавят превеждането на заплатите на служителите.
В началото казват, че ще ги забавят само с няколко дни и проблеми няма. След няколко месеца обаче това се случва отново, и отново…
Какво казва законът: Задължението за изплащане на трудовото възнаграждение е основно задължение на работодателя по трудовото правоотношение. То е уредено в чл. 128 от Кодекса на труда (КТ), където е посочено, че работодателят е длъжен да плаща уговореното в трудовия договор възнаграждение за извършената работа в установените срокове.
Съгласно чл. 66, ал. 1, т. 7 КТ при сключването на трудовия договор страните трябва да определят размера на основното и на допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане. Изплащането на трудовото възнаграждение става в определените срокове, посочени в трудовия ти договор.
Рискове: Оставане без средства за препитание за неясен период от време и вероятно задлъжняване.
Освен това е възможно да не бъдат платени и осигуровките ти (провери дали работодателя ти внася редовно осигуровки тук).
Какво да направиш: Незабавно стартирай търсене на нова работа и подай сигнал за нарушение в Инспекцията по труда.
Изплащане само на част от възнагражденията
Също често срещана ситуация в компании с финансови проблеми.
Превеждат само част от заплатата ти и ти казват, че останалата ще получиш на някоя бъдеща дата.
Какво казва законът: Ако работодателят не може да изплати цялото дължимо трудово възнаграждение поради финансови затруднения, то той, съгласно чл. 245 от Кодекса на труда (КТ), дължи ежемесечно 60 на сто от уговореното възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата, установена за страната.
Остатъкът до пълния размер остава дължим, заедно със законната лихва.
Предпоставка за прилагане на това правило е добросъвестността на служителя - качествено изпълнение на възложената работа в определеното количество и в поставените срокове.
Рискове: Не знаеш с колко пари можеш да разполагаш този месец. Може да натрупаш и непосилни за теб заеми.
Какво да направиш: Още след първото изплащане само на част от заплатата ти от некоректен работодател стартирай търсене на нова работа, а след това и подай сигнал в Инспекцията по труда, ако получаваш по малко от 60% от възнаграждението си месечно.
Неизплащане на възнагражденията на служителите
За съжаление, позната ситуация за някои от нас.
Работиш, но така и не получаваш заплата. Казват, че имат проблеми в момента и другия месец ще преведат накуп и двете заплати. Следващият месец обаче отлагат плащанията за другия. И така нататък.
Вариация: Обявяване на фалит на дружеството и неизплащане на възнагражденията на всички работещи.
Какво казва законът: В случай на обявяване на фалит на работодателя ти, имаш право да задействаш процедура по събиране на дължимите ти пари чрез фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ при НОИ.
Право на получаване на възнаграждения от този фонд имат служители, които са в трудово правоотношение с обявения в несъстоятелност работодател към датата на обявяване на съдебното решение за откриване на производството в несъстоятелност или чието трудово възнаграждение е прекратено до 3 месеца преди тази дата.
Трудовите възнаграждения и обезщетения, чието плащане се осъществява от фонда, са посочени в чл. 22 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите.
Рискове: Липса на средства за препитание, задлъжняване и накрая дори и оставане без работа.
Какво да направиш: Преди всичко, ако некоректен работодател не ти плати за пръв път, започни веднага да търсиш нова работа.
Ако и следващия месец не плати, имаш право да прекратиш трудовото си правоотношение без предизвестие по чл. 327 от Кодекса на труда (КТ).
За целта писмено трябва да уведомиш работодателя си чрез Заявление за прекратяване на трудовия ти договор по чл. 237 КТ (изтегли бланка от този линк). Трудовото правоотношение се счита за прекратено от момента, в който работодателя ти получи заявлението ти, без да е необходимо неговото съгласие.
Когато прекратиш трудовия си договор на това основание, вече ще имаш право да получиш следните допълнителни обезщетения, освен дължимата заплата и лихвата към нея:
- Ако работиш на безсрочен трудов договор, работодателят ти дължи обезщетение за срока на предизвестие при прекратяване, посочен в договора ти.
- Ако работиш по срочен трудов договор и претърпиш вреди, вследствие на прекратяването на трудовото правоотношение, работодателят следва да ти изплати размера на действително претърпените вреди.
- Имаш право и на обезщетение за неизползван годишен отпуск за текущата календарна година.
Веднага след това сигнализирай Инспекцията по труда. Виновното неизплащане на трудовото възнаграждение е основание за административно-наказателна отговорност на работодателя и на виновните длъжностни лица (чл. 414, ал. 1-2 КТ).
Ако продължава да няма резултат, обърни се към адвокат по трудово право, който да задвижи подходящи за твоя случай правни процедури за получаване на всички дължими суми.
Не работи напразно и не чакай да се натрупат повече месеци, в които не получаваш възнаграждение с надеждата всичко да се нареди.
Неизплащане на последната заплата след прекратяване на трудов договор
Независимо дали напускаш по твое желание или те освобождават, така и не получаваш последната си заплата. Понякога ти казват, че няма да я получиш, а понякога просто те заблуждават, но така и не ти я превеждат.
Вариация: Казват ти, че ти удържат заплатата, заради някакви нанесени от теб щети – повредено имущество, дължими пари, глоби…
Какво казва законът: Работодателят ти няма право да удържа дори една стотинка от обявената в трудовия ти договор заплата, освен ако не си разписал документ, с който даваш съгласието си за това.
Рискове: Работиш безплатно цял месец и накрая оставаш без средства. Това е особено неприятно, ако са те уволнили и се налага да преживяваш някак до получаването на първото си обезщетение за безработица.
Какво да направиш: Ако при прекратяването на договора ти ти предложат да разпишеш какъвто и да било документ за удръжка от заплатата ти, не го прави.
Веднага сигнализирай Инспекцията по труда, а ако няма резултат, потърси помощ от адвокат по трудово право.
Незаконни удръжки от трудовото възнаграждение
Някои работодатели, особено тези в браншове хотелиерство, ресторантьорство, производство или търговия налагат глоби на служителите си за различни „провинения“.
Какво казва законът: Работодателят няма никакво право да го прави. В Кодекса на труда (КТ) никъде не е посочено наказание „глоба“. Наказанията могат да са единствено дисциплинарни - забележка, предупреждение за уволнение и дисциплинарно уволнение.
Освен това е незаконно да ти бъдат удържани пари без твоето изрично съгласие, т.е. без разписано от теб писмено съгласие за удръжка от работната ти заплата. Изключение правят посочените в чл. 272, ал. 1 от КТ основания за удръжки:
- получени аванси;
- получени в повече суми в резултат на счетоводно-технически грешки;
- данък върху доходите, предвиден в Закона за данъците върху доходите на физическите лица;
- осигурителни вноски за сметка на служителя, определени в Кодекса за социално осигуряване;
- запори, наложени по установения в Гражданския процесуален кодекс ред;
- удръжки за ограничена имуществена отговорност на служителя за вреди, причинени на работодателя поради небрежност при изпълнение на трудовите задължения. Те се налагат по установен в чл. 210 КТ ред;
Рискове: Не знаеш с колко пари можеш да разполагаш този месец. Може да натрупаш и непосилни за теб заеми.
Какво да направиш: Още след първото незаконно удържане на пари от некоректен работодател стартирай търсене на нова работа, а след това и подай сигнал за нарушение в Инспекцията по труда.
Неизплащане на болничните за сметка на работодателя
Някои работодатели, с цел да спестят пари, а понякога и за да ограничат насилствено отсъствията от работа, не превеждат на служителите си пари за 3-те дни отпуск по болест, които са за сметка на работодателя.
Какво казва законът: Работодателят е длъжен да ти изплати парични обезщетения за временна неработоспособност съгласно чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване за първите 3 работни дни, в които си в болничен, в размер 70 на сто от среднодневното ти брутно възнаграждение
Рискове: Получаваш по-малко от договореното и то точно в месеца, в който вероятно си направил и доста голям разход за лекарства.
Другият вариант е да ходиш болен на работа, за да можеш да си получиш цялото възнаграждение, което само по себе си е истински тормоз.
Какво да направиш: Веднага подай сигнал до Инспекцията по труда и независимо от резултата от проверката ѝ, започни търсене на нова работа, тъй като е явно, че работиш за некоректен работодател, който не зачита основните ти човешки права.
Неплащане на командировъчни
Често срещана практика и в български, и в международни компании е да изпращат служителите си в командировка в страната, но да нарушават закона, като не им плащат полагаемите им се пари за командировъчни.
Тези пари ти се полагат отделно от парите за път и за нощувка, които работодателят следва да ти предостави, и отделно от заплатата ти, договорена в трудовия ти договор.
Това, разбира се, се прави с цел да се спестят пари, като работодателя обикновено казва, че служителите така или иначе харчат пари за обяд и вечеря, дори и когато не са в командировка, така че не им се полагат никакви допълнителни средства.
Какво казва законът: Размерът на командировъчните е посочен в чл. 19 от Наредба за командировките в страната – 10 лв. на ден при командировка до друго населено място без нощуване и 20 лв. на ден при командировка до друго населено място с нощуване.
Рискове: Разполагаш с по-малко средства, а харчиш повече, тъй като обикновено в непознат за теб град се храниш в хотела си или в ресторанти – нещо, което правиш значително по-рядко в града, в който живееш.
Какво да направиш: Винаги преди командировка искай да получиш разписана от Управителя заповед за командировка и командировъчни пари. Направи това писмено по възможност, например по имейл.
Уведоми веднага Инспекцията по труда за тази незаконна практика и предостави кореспонденцията с работодателя си по темата.
А ако работодателят ти продължи да не изплаща командировъчни пари, потърси ново работно място.
Неплащане на извънреден труд
Казват ти да останеш и да довършиш работата си, но в края на месеца получаваш същата заплата, както и предишния месец, и още по-лошо – същата като на колегите ти, които не са работили извънредно.
Вариация: Понякога работодателите нареждат полагане на извънреден труд и ти предлагат като компенсация допълнителни дни отпуск. Това, естествено, също е незаконно.
Какво казва законът: Според чл. 262 от Кодекса на труда (КТ) положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между служителя и работодателя, но не по-малко от:
- 50 на сто - за полагане на извънреден труд през работните дни;
- 75 на сто - за полагане на извънреден труд през почивните дни;
- 100 на сто - за полагане на извънреден труд по време на официални празници;
- 50 на сто - за полагане на извънреден труд при сумирано изчисляване на работното време.
Съгласно чл. 264 КТ пък за работа през дните на официални празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща удвоения размер на трудовото му възнаграждение. Това правило важи и при нормално и при сумирано работно време.
Следователно за извънреден труд, положен в празнични дни следва се получи четворен размер на трудовото ти възнаграждение.
Посочените минимални прагове на увеличено заплащане са определени в Кодекса на труда и в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, и са задължителни. Това означава, че работодателят ти не може да ти плаща по-ниско трудово възнаграждение от посоченото по-горе.
Извънредният труд следва задължително и да бъде платен от работодателя, а не обезщетен с дни отпуск.
Рискове: Работиш повече за по-малко пари. Съществува риск за здравето ти. Освен това не можеш да контролираш свободното си време и личния ти живот започва да страда.
Какво да направиш: Подай сигнал за нарушение от некоректен работодател в Инспекцията по труда и започни търсене на работно място при друг работодател, който ще цени повече труда ти.
Осигуровки
Осигуряване на по-ниско възнаграждение
Когато започнеш работа за некоректен работодател, обикновено той ще се опита да спести пари от плащане на осигуровки.
Най-лесния начин да го направи, е като посочи официално по-ниско възнаграждение от това, което сте се договорили да получаваш. Така, официално ще ти превежда по-ниската заплата, а остатъка ще ти дава на ръка и без документ.
Какво казва законът: Повече информация за размера и вида на осигуровките, както и за приложимите закони, можеш да намериш тук.
Рискове: Съществува вероятност да започнеш да получаваш само по-ниското възнаграждение, посочено в договора. Освен това, ще получаваш болнични, изчислени именно върху това по-ниско възнаграждение. А ако те съкратят, ще получаваш по-малка сума обезщетение за безработица, тъй като тя ще бъде изчислена само на база на същото официално по-ниско възнаграждение.
Какво да направиш: Не започвай работа при такива условия. Винаги изисквай да бъдеш осигуряван върху пълното ти възнаграждение. Разбира се, подай и сигнал за нарушение на закона в Инспекцията по труда.
Непревеждане на дължимите осигуровки и данъци
Работодатели с финансови проблеми или изцяло некоректните могат и да спрат да ти превеждат осигуровките и данъците, които са за тяхна сметка.
Вариация: Удържат ти пари за задължителните осигуровки за сметка на работодателя и тях превеждат от негово името. Абсолютно незаконна практика!
Какво казва законът: Повече информация за размера и вида на осигуровките, както и за приложимите закони, можеш да намериш тук.
Рискове: Рисковете за теб са, че ставаш неосигурен, и така не можеш да използваш безплатно здравната система, ако ти се наложи. Освен това би възникнал проблем и при пенсионирането ти в бъдеще.
Какво да направиш: Периодично проверявай в сайта на НОИ дали са преведени здравните ти осигуровки. Разбира се, задължително сигнализирай Инспекцията по труда за това законово нарушение на работодателя ти.
Отпуски и болнични
Непредоставяне на полагаемите дни платен отпуск на служителите
Понякога поради т.нар. производствена необходимост или пък неправилно планиране, работодателят спира със заповед излизането в отпуск на част от служителите, включително и твоята.
Вариация: Предлагат ти да разпишеш фиктивна молба за отпуск, която няма да ползваш, но документално ще бъда отчетена като използвана от теб. Така работодателят няма да ти дължи пари за неизползван отпуск, ако решиш да напуснеш.
Какво казва законът: Видът и начинът на ползване на полагащите ти се по закон отпуски са посочени в Кодекса на труда. Виж информацията на сайта на Министерството на труда и социалната политика.
Освен това, предложенията от работодателя за разписване на фиктивни молби за платен годишен отпуск, са абсолютно незаконни!
Рискове: Рисковете са основно за здравето ти. Работиш много и без възможност за почивка и възстановяване, и може да изпаднеш в състояние на стрес, бърнаут или поради преумора да причиниш трудова злополука. Съществува и вероятност да загубиш капарото за планираната ти почивка, ако си я резервирал предварително.
Какво да направиш: Ако причината е например в това, че фирмата е приела голяма поръчка, която трябва да се изпълни в кратък срок, ще се наложи да се съобразиш с това.
Трябва обаче да ползваш отложените дни отпуск в първите 6 месеца от следващата календарна година. Ако и тогава не ти разрешат да излезеш в платен отпуск, следва сам да определиш времето, в което ще го ползваш, като просто трябва да предупредиш за това работодателя си поне 14 дни по-рано.
А ако те принуждават да се откажеш от полагащия ти се по закон платен отпуск, разписвайки невярни документи, веднага сигнализирай Инспекцията по труда.
Непредаване навреме на болничния лист в НОИ
Случва се поради грешка на служителите, отговарящи за предаването на болничния ти лист в НОИ, то да се забави или изобщо да не го предадат, като така те лишават от законно полагащите ти се пари, които би следвало да получиш от държавата.
Какво казва законът: Според българското законодателство, когато излезеш в болничен, първите 3 дни от него се заплащат от работодателя ти, а за всички останали следва да получиш парично обезщетение от НОИ.
За да се случи това, болничния ти лист следва да бъде предаден от работодателят ти в НОИ. Срокът е до 10-то число на месеца, следващ месеца, в който си го предал на работодателя.
Рискове: Получаваш по-малко пари от предвиденото и евентуално задлъжняваш.
Какво да направиш: Подай сигнал до Инспекция по труда. Ако работодателят не изпрати болничния лист до НОИ или забави изпращането му, той носи административно-наказателна отговорност за това!
Процес на работа
Незаконно полагане на извънреден труд
Въпреки всички законови ограничения, всички знаем, че извънреден труд се полага ежедневно, при това без да бъде отчитан.
Какво казва законът: Законът счита за извънреден всеки труд, който е положен в повече от работните часове, определени в трудовия ти договор, било с писмена заповед на или с изричното съгласие на ръководителя ти, съгласно чл. 143, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ).
Принципно извънредният труд е забранен (чл. 143, ал. 2 КТ). Той е допустим само по изключение в следните случаи:
- за извършване на работа във връзка с отбраната на страната;
- за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от кризи или бедствия;
- за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки и оказване на медицинска помощ;
- за извършване на аварийно-възстановителни работи и поправки в работните помещения, на машини или на други съоръжения;
- за извършване на усилена сезонна работа; и
- за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време.
Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:
- 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
- 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
- 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни;
- 150 часа годишно на служител.
А съгласно чл. 147 КТ не се разрешава полагане на извънреден труд от:
- лица, ненавършили 18-годишна възраст;
- служители, работещи на намалено работно време;
- бременни жени;
- жени в напреднал етап на лечение ин-витро;
- майки на деца до 6-годишна възраст, освен с тяхно писмено съгласие;
- майки на деца с увреждания, независимо от възрастта им, освен с тяхно писмено съгласие;
- трудоустроени служители, освен с тяхно съгласие и ако това не се отразява неблагоприятно на здравето им;
- служители, които продължават образованието си без откъсване от производството, освен с тяхно съгласие;
Рискове: Не можеш да контролираш свободното си време и личния ти живот започва да страда. Освен това, ако откажеш да работиш извънредно, вероятно ще бъдеш освободен рано или късно, като човек, който „не се вписва в екипа“.
Какво да направиш: Уведоми Инспекцията по труда за незаконните разпореждания на работодателя ти и веднага започни търсене на нова работа.
Промяна на клаузи от трудовия договор без допълнително споразумение
Ако е настъпила някаква промяна, като например промяна на срок за предизвестие за напускане от 1 на 2 месеца, преназначение на друга позиция или понижение на заплатата ти, за която нямаш предоставено допълнително споразумение или не си го разписал, то тази промяна е незаконна.
Какво казва законът: Всяка промяна на условията, посочени в трудовия ти договор (работно време, работно място, възнаграждение, позиция, продължителност на изпитателния срок, срок на предизвестие при напускане) става само с изричното ти писмено съгласие чрез полагане на подпис под допълнително споразумение към основния ти трудов договор.
Единственият случай, в който работодателят ти не е длъжен да иска писменото ти съгласие, е когато увеличава възнаграждението ти. Въпреки това, и тогава е длъжен да изготви допълнително споразумение за тази промяна и да ти предостави копие от него.
Рискове: Неизвестност какво ще се случи с теб на това работно място, какви ще са задълженията ти и какво възнаграждения ще получиш този месец.
Какво да направиш: Уведоми Инспекцията на труда за направените промени без документ и започни търсене на друг, по-добър работодател.
Неосигуряване на здравословни и безопасни условия на труд
Най-безобидните случаи включват работа в пренаселени пространства или пък при не особено комфортна температура на работната среда.
Има обаче и доста по-сериозни ситуации, като например:
- не са ти осигурени задължителни предпазни средства (например непропускливи, здрави ръкавици, ако си медицински работник);
- машините, с които работиш, имат повреда, а те задължават да продължиш работата си с тях;
- не ти е проведен задължителния инструктаж за експлоатация на определени машини;
- не ти е осигурено задължителното предпазно облекло при работа в опасна за живота и здравето ти среда, което води до риск от сериозни трудови злополуки (например липса на специални обувки при работа в склад).
Какво казва законът: Задължението на работодателя да ти осигури здравословни и безопасни условия на труд е разписано подробно в Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
Рискове: В такава работна среда съществува значителен риск за здравето и дори за живота ти!
Какво да направиш: Откажи да работиш при такива условия и веднага сигнализирай Инспекцията по труда! Тя ще направи проверка и ще предпише мерки за подобряване на средата. Ако тя наистина е опасна за здравето и живота на служителите, ще спре работата на звеното или на обекта.
В този случай, имай предвид, че всяко настояване от работодателя да продължаваш да вършиш задълженията си, както и отказът му да ти заплати полагащото ти се обезщетение за периода, в който не работиш, е некоректно! Ако това се случи, изпрати нов сигнал на Инспекцията по труда.
Прекратяване на трудово правоотношение
Неприемане на молба за напускане
Понякога некоректните работодатели се опитват да ти създават проблеми при напускането ти.
Един от често срещаните е, че при подаване на молба за напускане от твоя страна никой не я парафира, не ѝ поставя входящ номер и не получаваш информация дали е приета или не.
Какво казва законът:
При напускане по взаимно съгласие по чл. 325 от Кодекса на труда (КТ), т.е. ако искаш да не спазиш предизвестието, посочено в трудовия ти договор, и искаш да напуснеш по-скоро
Работодателят ти има 7-дневен срок да те уведоми писмено дали е съгласен или не с посочената от теб дата на освобождаване. Ако не отговори, това се счита за отказ – молбата ти за напускане от по-ранната желана от теб дата не е приета.
При напускане със спазване на предизвестие по чл. 326 КТ
Ако не получиш решение на работодателя ти за напускането ти от по-ранната дата в 7-дневния законов срок, следва да спазиш предизвестието си за напускане, посочено в трудовия ти договор, подавайки молба за напускане с предизвестие по чл. 326 КТ.
Рискове: Не знаеш дали срокът на предизвестието ти е започнал да тече и точно от кога няма да работиш в тази фирма. Така рискуваш да изпуснеш добро ново работно място.
Какво да направиш: Подай молба за напускане с предизвестие по чл. 326 КТ. Тогава трудовият ти договор автоматично се прекратява с изтичането на срока на предизвестието, посочен в договора ти. Т.е., независимо дали работодателя ти приема или не молбата ти за напускане, в крайна сметка той не може да те принуди да работиш насила. С изтичането на срока на предизвестието ти за напускане, ти вече не работиш за него.
Опитай да получиш входящ номер на молбата си за напускане в деня на подаването ѝ или поне подпис и дата върху нея от служителя, който я е приел.
Винаги при подаване на молба за напускане, след получаване на подпис и дата от служителя или поставяне на входящ номер върху нея, прави по едно копие и за теб, за да имаш доказателство, че е приета.
Задържане на трудова книжка при напускане на служител
В този случай твоят некоректен работодател ти създава неприятности, когато напускаш по твое желание, като не ти предоставя или забавя предаването на приключената ти трудова книжка.
Какво казва законът: Според чл. 6 на Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж
„служителят е длъжен да представи трудовата книжка на работодателя, който да отрази необходимите данни и да я върне незабавно срещу подпис на служителя“, т.е. работодателят ти няма право да задържа трудовата ти книжка.
Рискове: Ще ти е трудно да започнеш нова работа без трудовата ти книжка.
Освен това, според държавата ни трудовата книжка е официален документ. Ако я загубиш или не я получиш, ще трябва задължително да обявиш това в Инспекцията по труда, от където да ти издадат дубликат с нанесени служебно в нея всички предишни твои работни места и трудов стаж.
Какво да направиш: Подай сигнал до Инспекцията по труда и поискай издаване на дубликат незабавно.
Още при постъпването ти на работа работодателя следва да ти предостави избор кой предпочиташ да съхранява трудовата ти книжка - ти или работодателя. Това става чрез подписване на специална декларация за съхранение на трудовата ти книжка. Избери опцията трудовата ти книжка да се съхранява от теб.
Принуждаване на служител да напусне
Когато некоректен работодател иска да те освободи, но не желае да плаща обезщетенията, които ти се полагат по закон при съкращение или при освобождаване с минимум 4 работни заплати, то той обикновено първо се опитва да те принуди да напуснеш сам.
За целта се старае да направи работния ти ден възможно най-труден за теб, започва да се държи зле само с теб и ти дава нелогични нареждания, за да ти повлияе емоционално и така да те принуди на напуснеш.
Вариация: Предоставят ти молба за напускане по твое желание в разговор, в който ти заявяват, че или напускаш сам, или те ще намерят вариант да те уволнят дисциплинарно.
Какво казва законът: Всяка принуда за извършване на действие, с което не си съгласен, е незаконно!
Рискове: Лошото отношение към теб ще ти се отрази зле емоционално. И въпреки, че ти си жертвата в тази ситуация, след известно време в такава лоша атмосфера ще започнеш да се чувстваш некадърен и неспособен като професионалист.
Какво да направиш: Говори директно с работодателя. Ако имаш здрави нерви и можеш да чакаш, кажи му, че си наясно какво иска да направи, и че си склонен да се разделите, само ако те съкрати, за да можеш да получаваш пълните обезщетения за безработица, докато търсиш нова работа.
Ако не се съгласи и продължи с тормоза, подай сигнал в Инспекцията по труда и се свържи с адвокат, който да те консултира как да постъпиш в конкретния случай.
Незаконно уволнение
В този случай работодателя ти те уволнява неправомерно, като вписва в заповедта за прекратяване на договора ти невярно основание за уволнение, като например:
- дисциплинарно уволнение без реално да има извършено нарушение от теб;
- неправомерно съкращение на позицията ти;
- и т.н.
Какво казва законът: Работодателят може да прекрати трудовото правоотношение с теб само при наличие на реално установени Кодекса на труда (КТ) основания. Заповедта за уволнение е законна, само ако е издадена и връчена в точно съответствие с всички изисквания на закона.
Рискове: В някои от случаите, например при дисциплинарно уволнение, няма да можеш да получаваш обезщетение за безработица. Освен това, оставаш ненадейно без работа и се налага да започнеш да търсиш нова.
Какво да направиш: Не разписвай документи за дисциплинарно уволнение, независимо какво ти обясняват.
Опитай се, още по време на връчването на документите, да се консултираш веднага със специалист, запознат с трудовото право (например твой познат, работещ като специалист Човешки ресурси), като най-добрия вариант е да се свържеш незабавно с адвокат, който да те консултира как да постъпиш.
Как да защитиш правата си?
Подаване на сигнал в Инспекцията по труда
В почти всички гореизброени случаи следва да потърсиш правата си чрез териториалната дирекция на Инспекцията по труда, каквато има в почти всеки град.
За да го направиш, трябва да подадеш сигнал за извършено нарушение от некоректен работодател.
Сигнал може да отправя всеки служител, все още работещ при работодателя, от който се оплаква. Ако трудовият ти договор вече е прекратен, Инспекцията по труда ще приеме сигнала ти и ще направи съответните проверки, но няма да те информира за резултата от тях.
Инспекцията по труда е длъжна да опазва в тайна източника на сигнала, съгласно чл. 403, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда (КТ).
Как става това?
Подаването на сигнал става по един от следните начини:
- Чрез подаване на сигнал на телефон 0700 17 670, на който можеш и да се консултираш - всеки работен ден от 09.00 до 17.30 часа;
- Чрез попълване на електронния формуляр, намиращ се на сайта на Инспекцията по труда;
- Чрез подаване на писмен сигнал до териториалната дирекция Инспекция по труда, на чиято територия развива дейността си работодателя ти (изтегли бланката оттук).
Попълване на бланката/ формуляра за подаване на сигнал
Попълни личните си данни и данните на работодателя.
След това опиши в свободен текст какво е нарушението (например: ”Работодателят ми ме задължава да оставам на работа след изтичане на работното време, като не ми заплаща часовете извънреден труд”).
Напиши и какво искаш (например: “Моля да направите проверка, с която да установите посоченото нарушение и да предприемете необходимите мерки”)
Накрая постави дата и се подпиши.
Имай предвид, че анонимни сигнали не се разглеждат.
Как да подадеш сигнала?
Можеш да подадеш сигнала за нарушение, извършено от некоректен работодател, по следните начини:
- на място в съответната териториална дирекция на Инспекцията по труда;
- да го изпратиш по куриер;
- да го изпратиш по пощата;
- да го изпратиш по електронен път, подписан с електронен подпис;
- по телефон.
Ако имаш електронен подпис, подай сигнала по електронен път.
Ако нямаш такъв подпис, препоръчваме да занесеш сигнала си лично, като не забравяш да поискаш входящ номер от служителя, който го приема. Адресите на всички териториални дирекции Инспекция по труда можеш да намериш тук.
И накрая, в случай, че не можеш да го занесеш лично, изпрати го чрез куриер, задължително с обратна разписка, за да си сигурен, че е получен, или се обади на телефона за контакт - 0700 17 670.
Какво ще направи Инспекцията по труда?
След като получи сигнала ти за извършено нарушение от некоректен работодател, Инспекцията е длъжна да направи проверка на работодателя и да ти отговори писмено какво е установила при проверката и какви действия е предприела.
Проверките на Инспекцията по труда могат да включват:
- посещение на работното място;
- изискване на необходимата документация от работодателя;
- изискване на писмени обяснения от него, от теб и/или от свидетели;
- вземане на проби, мостри и други материали за лабораторни изследвания и анализи;
- използване на технически средства и апаратура за измерване на фактори на работната среда (например температура, светлина, повреда и др.).
След като извърши проверките и установи нередностите, Инспекцията по труда може да наложи следните мерки:
- Даване на задължителни предписания за спазване на трудовото законодателство. Ако работодателят не ги спази, Инспекцията по труда има право да му наложи глоби, като глобата за всяко отделно нарушение може да е в размер от 1 500 до 15 000 лв.;
- Спиране на ползването на различни машини, сгради и съоръжения;
- Спиране дейността на фирмата, завода или строежа;
- Спиране изпълнението на незаконните нареждания на работодателя;
- Отстраняване на служители от работа, ако не са запознати с правилата за здравословни и безопасни условия на труд или ако не притежават необходимата правоспособност;
- Даване на задължителни предписания за отстраняване на нарушение, свързано с начисляване на работни заплати.
Би трябвало да получиш отговор от Инспекцията по труда до две седмици след подаването на сигнала си за нарушение.
Медиация
Ако въпреки проверките и наложените мерки от Инспекцията по труда, твоят работодател не предприеме необходимите коригиращи действия, потърси правата си по съдебен път.
Преди обаче да се обърнеш към съда, препоръчваме да прибегнеш към медиация.
Медиацията е метод за извънсъдебно разрешаване на спорове посредством лицензиран представител на правосъдната система в България – т.нар. медиатор.
Медиацията е доброволна, т.е. не можеш да накараш работодателя да се яви на сесия по медиация, но в случай, че той се съгласи, с помощта на медиатора можеш да се договориш извънсъдебно за разрешаване на спора.
Разгледай списъка на медиаторските организации в България, както и списъка на медиаторите, на сайта на Министерството на правосъдието и избери подходящия за теб.
Завеждане на дело
В случай, че бившият ти работодател не приложи наложените от Инспекцията по труда мерки, откаже да се яви на медиация или не постигнеш споразумение с него, имаш пълното право да потърсиш правата си по съдебен път.
Давностният срок за завеждане на дело срещу работодател е до 3 години, считано от датата, на която е извършено нарушението.
Изключение прави предявяване на иск за възстановяване на работа поради незаконно уволнение. Тогава давностният срок е 2 месеца.
Спорове във връзка с трудовите възнаграждения се разглеждат по реда на бързото производство от съда.
Освен това при трудови спорове служителите не дължат никакви такси за завеждане на дело. Те заплащат единствено хонорар на адвоката си, като впоследствие съдът обикновено присъжда работодателя да им възстанови изцяло и разходите за адвокатски хонорари.
Процедура по завеждане на дело срещу работодател
Намери адвокат по трудово право с добра репутация, сключи с него договор и му предостави всички материали и информацията във връзка с трудово-правния ти проблем.
Когато бъде насрочена дата за първото гледане на делото, ти и ответникът (т.е. твоят некоректен работодател) ще получите призовки за явяване в съда.
При гледането на делото, съдът ще разгледа твоите доказателства (трудов договор, кореспонденция с Инспекцията по труда, и др.), а твоят некоректен работодател ще трябва да докаже с документи, че не си прав и не е извършил нарушението (например, ако делото е за неизплатени възнаграждения, той следва да представи подписан от теб документ за изплащане на заплатата, която твърдиш, че не си получил).
Обикновено след първото гледане на делото се назначава т.нар. вещо лице, което посещава офиса на работодателя и проверява на място дали имаш трудово досие, дали във ведомостите фигурира твоята заплата, кога и колко ти е било плащано и т.н.
След няколко явявания в съда, продължаващи няколко месеца до година, той излиза с решение, и ако правото е на твоя страна, това решение обикновено е и в твоя полза.
Съдебен изпълнител
При водене на дело за неизплатени възнаграждения в повечето случаи ще спечелиш делото. За съжаление обаче ще има работодатели, които ще откажат да изпълнят съдебното решение.
Ако работодателят откаже да плати, обърни се към съдебен изпълнител, чрез когото успешно ще си получиш присъдената ти сума изцяло.
Процедура по изваждане на изпълнителен лист
Отново те съветваме да наемеш адвокат, който да ти помогне да се справиш с процедурата.
В този случай, чрез молба до работодателя се изисква служебно извлечение от ведомостите за заплати за неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения. Ако той откаже да го направи, се подава жалба до Инспекцията на труда, която изисква от работодателя тези документи и ще го глоби за това, че е отказал съдействие, което е в противоречие на чл. 128, т. 3 КТ.
След това се подава Заявление за издаване на заповед за изпълнение на основание чл. 410 от Гражданския процесуален кодекс до районния съд, който на свой ред издава изпълнителен лист за принудително събиране на полагащото ти се трудово възнаграждение.
В края на процеса, съдебен изпълнител събира принудително и ти превежда цялата присъдена сума.
Как да се застраховаш, че няма да бъдеш измамен от некоректен работодател?
Предложение за работа
Винаги изисквай писмено предложение за работа с подпис от управляващия дружеството преди да подадеш молба за напускане на настоящото си работно място.
При назначаването ти
В първия си работен ден, преди да започнеш работа, задължително изискай от работодателя:
- постоянен трудов договор с посочени в него реалната позиция и предварително договореното възнаграждение;
- вярна длъжностна характеристика;
- копие от уведомлението по чл. 62 от Кодекса на труда.
Работодателят следва и да ти предостави избор кой да съхранява трудовата ти книжка – той или ти, чрез попълване на писмена декларация. Избери да съхраняваш трудовата си книжка сам. Така ще избегнеш рисковете от това да я загубят или да ти създадат проблеми при напускането ти.
Никога не разписвай празни бланки на формуляри!
По време на работа
Не разписвай декларации със съгласие за удръжки от заплатата ти, освен ако не си съгласен с тях.
Не слагай подписа си и под документи с невярно съдържание, било то нови невярни длъжностни характеристики, допълнителни споразумения към трудовия ти договор или фиктивни молби за отпуск.
При всеки възникнал проблем води официална писмена кореспонденция (дори и да е само по имейл) с ръководството или с негови представители, и пази копия от нея. Ще ти потрябва, ако се стигне до трудово-правен спор.
При прекратяване на трудовия ти договор
Не разписвай документи за дисциплинарно уволнение! Осигури си предварително контактите на твой компетентен познат или най-добре на адвокат по трудово право, който да те консултира в момента, в който това се случи.
Не подписвай и молба за напускане по твое желание, освен ако наистина не искаш да напуснеш сам.
Прочети повече за уволнението от работа в тази наша статия.
Пожелаваме ти да не попадаш на некоректен работодател, но ако все пак ти се случи – успех при търсенето на правата ти!
Законът е на твоя страна. Ползвай го.
Важно! Не сме юристи или адвокати. Моля, консултирай се с адвокат по трудово право във всеки един от посочените в тази статия случаи!
Здравейте, искам да питам нещо относно почивките които ми се полагат на работа. Работата ми е на 8 часа(09:00-17:00), пред компютър през цялото време. Имам един час обедна почивка. Полагат ли ми се функционални почивки или това е по решение на работодател? Ако ми се полагат какво следва да предприема в случая? Работодателя настоява, че имам един час за почивка и нямам право на функционални почивки. Да допълня, че в правилника за устройство, дейност и вътрешен ред на компанията беше упоменато, че има такива функционални почивки(2 по 15 мин), а на личен разговор това беше отречено.
Здравейте!
Щом е разработен физиологичен режим на труд и почивки и тези правила са включени в правилника за вътрешния трудов ред в компанията, то имате право да ползвате почивките. Ето тук можете да прочете повече по темата.
Благодаря, много полезна информация, дано има повече като вас.
Благодаря Ви за обратната връзка! Радвам се, че статията Ви е била полезна!
Здравейте,искам да попитам какви мерки трябва да предприема срещу некоректен работодател,който след използване на болничен лист ,се опитва да ме принуди да подпиша напускане по взаимно съгласие и ме заплашва,че може да ме уволни дисциплинарно,ако откажа?Предварително ви благодаря!
Здравейте!
Както сме посочили и в статията (в раздел „Прекратяване на трудово правоотношение“), работодателят Ви няма право да Ви принуждава да напускате по Ваше желание. Не напускайте сама! Разговаряйте с него и го помолете да Ви съкрати, ако иска да се раздели с Вас. Ако не постигнете желания резултат, подайте сигнал в Инспекцията по труда. Вижте как да го направите в статията по-горе в глава „Как да защитиш правата си?“
Сърдечно благодаря за отговора!
Здравейте, бях на работа в дадена фирма 2 месеца и няколко дни, знаех, че имам платен годишен отпуск 8 дни от които ползвах 4 дни през тези два месеца. Преди да напусна фирмата исках да си взема и останалите 4 дни отпуск, но управителката ми каза, че те ще ми бъдат платени заедно с получаването на документите, напуснах, а сега отказват да ми платят 4те дни. Искам да попитам- имам ли право по закон да настоявам те да ми бъдат платени, все още не съм си получил трудовата книжка и не съм разписвал нищо?
Здравейте!
Ако наистина имате право на тези неизползвани 4 дни платен отпуск в рамките на работните Ви 2 месеца (а не по принцип до края на календарната година), то работодателят Ви е длъжен да Ви ги изплати.
Ако това не се случи, следва да подадете сигнал в Инспекцията по труда за извършено нарушение.
Вижте как се пресмята колко дни неизползван отпуск следва да Ви бъде заплатен при освобождаване от работа в тази наша статия, в раздел „Прекратяване на трудово правоотношение“, глава „Подписване на документи за прекратяване на трудово правоотношение“, точка „Видове обезщетения при прекратяване на трудово ти правоотношение, които могат да бъдат вписани в Заповедта за прекратяване на договора ти“.
Благодаря.