Когато говорим за работни взаимоотношения, обикновено става въпрос за двустранен договор между служител и работодател. Вместо на един лист хартия с подписи обаче, този договор се крепи предимно на взаимно доверие. Нещо, което работодателите погрешно наричат „лоялност“.
Обикновено под този термин те имат предвид ангажираността на служителите към компанията, а много често и към тях самите като личност. И очакват служителите да са им предани, като никога не си и помислят за напускане.
Разбира се, това е грешка. И компаниите, в които мениджмънта я допуска, си личат именно по текучеството на персонал.
Ето какво е нашето мнение по този въпрос.
More...
Проблемът с традиционната лоялност

Гледната точка на служителите
Само допреди 30-40 години служителите са работили в една и съща компания десетилетия от живота си, като често са се пенсионирали на първото си и единствено работно място.
В замяна на тази тяхна "лоялност", работодателят им ги е възнаграждавал със сигурност за бъдещето.
В днешно време обаче много работодатели не могат или не искат да направят това, така че въпросът, който служителите често си задават, е:
Защо те да са единствените лоялни в тази договорка?
Ако вярваш, че твоята лоялност ще бъде оценена подобаващо, когато дойде време за трудни решения, запитай се следното:
Защо оставяш решенията за собственото ти кариерно развитие в ръцете на някой друг?
Какво ще стане, ако ръководителят ти, към когото си лоялен, реши да напусне? Смяташ ли, че и той ще е лоялен към теб и ще ти предложи нова, още по-добра позиция в новата си компания?
Не само, че задържането на едно работно място за прекалено дълъг период от време забавя професионалното ти усъвършенстване, но така се отказваш и от контрола върху собственото си бъдеще.
Гледната точка на работодателите
Някои работодатели демонстрират своята благодарност към лоялните си служители, като им увеличават периодично заплатите и им дават бонуси за това, че продължават да работят в компанията.
Защо обаче го правят?
Дали защото наистина мислят за работещите или просто не искат да стартират процес по подбор и обучение на нови служители с неизвестен резултат?
И ако проблемът на работодателите наистина е в задържането на служителите, как ще ги убедят да останат? С повече пари?
Работодателите трябва да направят работата по-предизвикателна и да дадат на служителите си свобода и възможности за развитие. А в замяна ще получат не просто сляпа преданост, а високо ефективни партньори, допринасящи за растежа на бизнеса им.
Демонстриране на „лоялност“ на работното място




Как служителите да демонстрират ангажираността си?
И все пак, напълно е възможно да харесваш работата, колегите и фирмата, в която работиш.
Как да демонстрираш на работодателя си, че може да разчита на пълната ти отдаденост?
Откровеност и надеждност
Не вярвай в слухове и не ги разпространявай. Ако имаш въпроси или притеснения, говори директно с колега, който може да ти даде отговорите, които търсиш.
Винаги изпълнявай поетите ангажименти. Присъствай на срещи, когато си казал, че ще бъдеш там, и прави това, което си обещал да свършиш. Така ще демонстрираш на другите, че могат да разчитат на теб и да ти се доверят.
Позитивизъм и непредубеденост
Предлагай решения и позитивни идеи. Съсредоточи се върху плюсовете в дадена ситуация или конфликт. Опитай се да излезеш с решения и идеи, които карат другите да се чувстват продуктивни.
Никога не съди другите за техните действия. Замени критицизма с емпатия.
Здравословни граници
Не позволявай на колегите си да се възползват от теб. Стреми се към баланс и справедливост в работните си взаимоотношения. Старай се да получаваш толкова, колкото и даваш.
Стреми се към относителна независимост. Работи съвместно с колеги, но и отделяй време, в което да работиш самостоятелно. Избягвай да си твърде зависим от другите, тъй като това ще навреди на увереността ти в дългосрочен план.
Как работодателите да демонстрират ангажираността си?
Има и добри работодатели, които са загрижени за благополучието на служителите си.
Как могат да задържат служителите си?
Възможности за развитие
Ако работодателите искат да запазят най-добрите си служители, следва да ги оценят подобаващо и да им предоставят възможности за развитие.
И въпреки че някои от тях все пак ще напуснат, при този подход болшинството служители ще знаят, че работодателят вярва, че имат бъдеще в компанията, и ще са по-ангажирани.
Добър мениджмънт
Микроменажирането е единственото нещо, което може да убеди всеки служител, че работодателят не му вярва.
Този мениджърски стил следва да бъде избягван на всяка цена, тъй като единственото, което ще постигне е разрушени взаимоотношения и намаляване на щастието на служителите на работното място.
Сигурност за работното място
Ако работодателите искат да задържат служителите си, то най-лесния начин е да им покажат, че имат бъдеще в компанията.
Ако те са убедени, че има място за тях през следващите десетилетия, то техните всекидневни действия ще се ръководят не от страх за работното им място, а от мисъл за развитие на фирмата.
За финал
Терминът „лоялност“ няма място в бизнес взаимоотношенията.
Лоялността предполага да останеш с някого, дори и това да противоречи на собствените ти интереси. Затова е приложима единствено за нашите близки и роднини.
В трудово-правните взаимоотношения би било редно да говорим за спазване на договорки.
Служителят изпълнява възложените му задачи срещу договорено възнаграждение и условия на труд, които работодателят му осигурява. И ако някоя от страните смята, че другата не изпълнява съвестно своята част от договорката, тя е свободна да прекрати взаимоотношенията по своя инициатива.
Никой на никого не дължи преданост. В идеалния случай всеки дължи на другата страна единствено уважение и признателност.