Персоналният ти кариерен брандинг в LinkedIn е от ключово значение за теб като професионалист.
Ако имаш профил в LinkedIn, различни професионалисти и най-вече потенциални работодатели ще го разглеждат. И ще им отнеме само няколко секунди да си направят извод за теб като професионалист.
Затова чрез него целта ти следва да е да се „продадеш“ на правилните компании и хора.
Представяме ти 7 добри практики за правилен кариерен брандинг в LinkedIn.
More...
Кариерен брандинг в LinkedIn

#1: Професионална снимка
Снимката в профила ти е първото нещо, което разглеждащия вижда.
Постарай се първото впечатление за теб да е добро, така че да не откаже посетителя от това да продължи да чете.
Твоята снимка е първият елемент от кариерния ти бранд в LinkedIn. Използвай такава, която подсилва впечатлението, че си истински професионалист в сферата си.
#2: Заглавие на профила
Когато работодател търси подходящ кандидат в LinkedIn, той въвежда желаните от него ключови думи в търсачката на сайта и започва да разглежда появилия се списък с професионалисти. Това, което той вижда там, са снимките, имената и заглавието на профила им.
Целта на заглавието на профила ти е да привлече вниманието на търсещия, така че той да поиска да научи повече за теб и да кликне върху профила ти.
Когато създаваш заглавието на профила си, съсредоточи се върху това, което търсиш, и това, което можеш да предложиш, а не върху това какво си правил в миналото.
#3: Резюме (About)
Първата секция в профила ти - Резюме (About > Summary) предоставя идеалната възможност да представиш себе си като професионалист и какви са твоите умения.
Разкажи подходяща история, обединяваща всички твои силни страни, за да очертаеш ярко своя професионален образ и да демонстрираш какво можеш и какво искаш да правиш. Опитай се да оползотвориш всички 2000 символа за това.
Твоят кариерен брандинг е твоята история и твоето бъдеще. Съчетай и двете в резюмето си.
#4: Работен опит (Experience)
Постави заглавие над всяка твоя работна позиция в секцията с работния ти опит (Experience), което да те „продава“ на правилните за теб работодатели.
На четящият са му достатъчни само няколко секунди, за да ги прегледа и да прецени дали си подходящ за дадена свободна позиция. Затова, използвай максимално добре 100-те символа, с които разполагаш за всяко едно заглавие.
Постави там удачните за желаната от теб позиция ключови думи, чрез които да става ясно каква е била ролята ти и какви са били основните ти функции на това работно място.
Съвет
Имай предвид, че четящия очаква да види заглавие, което му говори нещо.
Всяка компания нарича една и съща функция по различен начин. Нещо повече – Мениджър "Продажби" в малка компания предполага, че служителят е на висока мениджърска позиция, докато в голяма корпорация това обикновено означава ниско мениджърско ниво.
Отделно от заглавията на заеманите от теб позиции, използвай правилно и мястото, предназначено да опишеш твоите отговорности на всяка от заеманите от теб позиции.
Постави там твои отличаващи те постижения, свързани с функцията ти.
Използвай умело заглавията и описанията за задълженията ти в секцията "Работен опит" за твоя кариерен брандинг в LinkedIn.
#5: Умения и препоръки (Skills & Endorsements)
В секцията с уменията и препоръките (Skills & Endorsements) можеш да добавиш до 50 твои професионални умения. Съветваме те обаче да посочиш само толкова, колкото са удачни, за настоящите ти кариерни цели.
За най-ключовите от тях се опитай да си набавиш и препоръки от твои колеги, ръководители и бизнес партньори, подкрепящи наличието им.
Препоръките са ключов елемент от всеки процес по подбор. Когато други професионалисти се изказват положително за теб и твоите качества публично, това ти дава предимство пред другите. Използвай го.
#6: Допълнителни секции
В допълнение към основните секции в твоя LinkedIn профил, има и няколко други секции, които биха направили профила ти още по-пълен.
1. Образование (Education)
Изброяването на всички твои релевантни към кариерните ти цели образователни степени, обучения и сертификати увеличава шансовете ти профила ти да бъде забелязан и разгледан.
2. Постижения (Accomplishments)
Подчертай квалификациите си, като добавиш и завършени от теб обучения и проекти, получени награди, отличия или патенти, публикации, ползвани езици и участия в различни организации.
3. Доброволчески опит (Volunteer Experience)
Демонстрирай какво те интересува и за какво те е грижа, като посочиш доброволческия си опит и каузите, които подкрепяш и в които дейно участваш.
Избягвай всички политически дейности тъй като не е ясно как би се приело това от четящия.
#7: Кариерен бранд
В днешния непрекъснато развиващ се технологичен свят твоят кариерен брандинг в LinkedIn е необходимост.
Изгради подходящия за целите ти бранд и съобрази професионалното си онлайн присъствие в мрежата с него.
В технологичния ни свят онлайн кариерното брандиране е необходимост. Увеличи шансовете си да откриеш идеалното за теб работно място, като комуникираш правилно и последователно какво можеш и какво искаш.
За финал
Професионалната мрежа LinkedIn е чудесен инструмент за търсене и намиране на подходящата позиция. Затова, ако търсиш нова работа, е изключително важно да имаш пълен профил там и да се позиционираш като квалифициран професионалист.
А ако имаш нужда от подкрепа и решиш да ползваш услугите на кариерен консултант, той ще изготви твоята автобиография и ще ти помогне да създадеш професионално онлайн присъствие.
Твоят кариерен брандинг включва ясно представяне на професионалния ти опит, умения и постижения, така че да се отличиш веднага сред останалите като уникален и високо квалифициран професионалист.
Така увеличаваш шансовете си, вместо ти да търсиш подходящи свободни позиции, подходящите за теб компании и професионални възможности сами да те намерят.
Успех!