Всеки, който е ходил на интервю за работа, обикновено чува този въпрос след приключването му: Как мина интервюто ти?
За съжаление, обикновено нямаме категоричен отговор. Прекалено многото адреналин и притеснение ни пречат да оценим реално току-що изминалата среща и дали сме се представили добре.
Тогава как да намериш отговора на този въпрос? Как наистина да разбереш дали си справил или не?
Имаме няколко лесни решения за теб.
More...
Защо е трудно да отговориш на въпроса: Как мина интервюто ти?
Всеки път, в който се сблъскаме с нова за нас ситуация, изпадаме в състояние на стрес, отключен от емоциите, които изпитваме в момента.
А те замъгляват трезвата ни преценка.
Емоцията представлява психично състояние, предизвикано от химическите промени в мозъка ни, вследствие на нашите мисли и поведение.
В това състояние човек трудно може да остане фокусиран и съсредоточен.
Освен това се нарушава и краткосрочната му памет – той не си спомня всички подробности или се сеща за някои от тях впоследствие, и му е трудно да ги подреди хронологично.
Това се случва и по време на интервю за работа – ситуация, която не е обичайна за теб. Независимо дали си се подготвил перфектно за него или не, почти е невъзможно сам да оцениш представянето си.
Получи обективно мнение за представянето ти
Представяме ти 2 инструмента, чрез които можеш да получиш представа как си се справил с интервюто ти за работа.
1. Обратна връзка от интервюиращите по време на интервюто
Обратната връзка още по време на интервю за работа би била изключително полезна на кандидатите за работа. Всички знаем обаче, че това обикновено не се случва.
Ето как да си я набавиш:
Наблюдавай поведението на интервюиращите.
Дори и те да не пожелаят да изразят мнение за твоето представяне, можеш да научиш много, като просто наблюдаваш мимиките, жестовете и реакциите им.
Обърни внимание и какви (и колко) въпроси ти задават.
Прецени интереса към кандидатурата ти.
Ако интервюто се превърне в обсъждане на нуждите на компанията и тенденциите в бранша, това е много добър знак.
Окуражаващ сигнал е и ако интервюиращите спонтанно решат, че трябва да те запознаят и с други служители на фирмата.
Внимавай за сигнали за загуба на интерес.
Ако забележиш разсейване, мръщене, въздишки, прозявки, четене на имейли или провеждане на телефонни разговори по време на срещата, това може да означава, че си на път да загубиш аудиторията си.
Опитай се да ги ангажираш отново, като им зададеш въпрос, свързан с позицията и компанията.
2. Самооценка след интервюто
Друг полезен инструмент, чрез който да намериш отговор на въпроса "Как мина интервюто ти?" е сам да оцениш изминалата среща.
Припомни си целия разговор и възможно най-много детайли от интервюто. След това си отговори на следните въпроси:
Обикновено кандидатите за работа не правят такава самооценка. Те са толкова облекчени, че интервюто е приключило, че не желаят отново да си припомнят стресиращото за тях преживяване.
Може би и ти се чувстваш така. Въпреки това, ако оцениш себе си незабавно, ще получиш представа как си се справил и ще имаш възможност да адресираш всякакви грешки или пропуски, които си допуснал.
Например, ако осъзнаеш, че си забравил да споменеш някое твое работно постижение, все още имаш шанс да привлечеш вниманието на интервюиращите към него, като просто го включиш в благодарственото си писмо до тях.
Консултирай се с кариерен консултант
Ако имаш проблем с разчитане на поведението на интервюиращите, с извършването на самооценка или имаш нужда от допълнителни насоки как да подобриш представянето си на интервю за работа, консултирай се с наш кариерен консултант.
Той ще проведе с теб симулации на интервю за конкретна позиция и ще ти предостави честна и конструктивна обратна връзка. Ще ти помогне да идентифицираш проблемите и ще работи заедно с теб, за да подобриш представянето си по време на интервю за работа.
За финал
Всеки от посочените 4 начина за подобряване на представянето ти по време на интервю за работа има свои плюсове и минуси.
Избери най-удачния за теб. Успех!