Професионалната социална мрежа LinkedIn има над 500 милиона потребители, а 94% от всички специалисти по подбор използват платформата, за да намерят подходящи кандидати за работа.
Затова, ако търсиш нова работа, е от изключителна важност да създадеш свой профил там и той да е повече от просто копие на CV-то ти. Защото, когато се използва ефективно, LinkedIn е много повече от място за разглеждане на предложения за работа.
Платформата е огромна база данни, в която можеш да научиш какво се случва в твоята професионална област и какво е важно за членовете на твоята професионална общност.
И да, LinkedIn наистина е и мястото, където можеш да попаднеш на подходящи за теб свободни позиции.
Дори и да не търсиш активно работа, специалистите по подбор може да търсят професионалисти с твоя опит.
Виж как да създадеш своя профил в LinkedIn.
More...
Какво съдържа платформата?
След регистрацията ти в LinkedIn ще имаш достъп до следните страници:
1. Начална страница | Home
Тук ще виждаш т.нар. feed - стената с всички новини от хората в твоята мрежа, както и от известните личности и компании, които следваш.
2. Моята мрежа | My Network
На тази страница можеш да изпращаш предложения за свързване към професионалистите в мрежата.
3. Свободни позиции | Jobs
Страница със свободни позиции, по които можеш да кандидатстваш директно с профила си в LinkedIn.
4. Съобщения | Messaging
Всички съобщения, които си получил и изпратил към хора, имащи профил в LinkedIn, са на тази страница.
5. Известия | Notifications
На тази страница LinkedIn ще те информира за важни за хората в твоята мрежа събития - нови позиции, годишнини, рожденни дни. Ако желаеш, можеш да изпратиш кратко съобщение с поздрав.
6. Профил | Profile
Една от най-важните страници в LinkedIn е твоят профил. Чрез него се свързваш с други професионалисти и пак чрез него останалите могат да те намерят в мрежата.
Как да създадеш перфектния профил в LinkedIn
Профилът ти в LinkedIn ще ти помогне да:
Твоят профил е и стъпка към по-добро онлайн присъствие и ти помага да създадеш свой личен бранд, показващ твоя специфичен опит и конкретни умения на потенциални работодатели.
Личен бранд
Преди да преминем към същината на статията, искаме да отделим няколко реда за нещо важно - как LinkedIn ти помага да изградиш твой личен бранд на професионалист в твоята област.
Какво е личен бранд?
Според тази статия:
Личният бранд си самият ти. Твоята лична история. Това, в което вярваш и за което се бориш. Личният бранд е съвкупност от тези неща, изразени в ясно послание и действия, които носят стойност на определена аудитория. Хората, сред които искаш да изградиш имидж на експерт.
Да вземем за пример ситуация, в която си бил поканен на маркетингово събитие. На следващия ден питаш колегата, който е бил с теб там: „Помниш ли дребничкото момиче със сините кичури, което вчера говореше разпалено за реклама в интернет?“ А колегата ти веднага ти отговаря: „Да, Мария се казваше.“
Създаването на личен бранд е същото.
Резултатът - човекът, за който говориш, е описан с 2-3 ключови думи. Сините кичури на Мария, ръста й и силния й интерес към онлайн рекламата са ключовите аспекти, които я отличават от останалите хора, които си видял на събитието.
С кои ключови аспекти искаш хората да те запомнят?
Пълен профил в LinkedIn | All Star Profile
Потребителите с напълно завършен профил има 40 пъти по-голям шанс да получат покана за среща за свободна позиция.
Ако профилът ти не е максимално пълен, ограничаваш достъпа на специалистите по подбор до него. LinkedIn измерва „завършеността“ на профила ти, докато го попълваш, и ти предлага варианти как да го направиш по-пълен. Последвай съветите.
Ето какво LinkedIn разбира под 100% завършен профил:
Ключови думи
LinkedIn по своята същност е търсачка за намиране на подходящи професионалисти.
Затова е изключително удачно да добавиш ключови думи в профила ти, особено в секциите Резюме и Опит, за да улесниш намирането на профила ти, когато работодател или специалист по подбор търсят професионалист с твоя опит и умения.
Повечето от ключовите думи, които следва да използваш, трябва да са специфични за твоя конкретен бранш и индустрия, и ориентирани към подчертаване на уменията ти.
Как да избереш правилните ключови думи
Направи списък с най-често срещаните ключови думи за твоята позиция, професия, бранш или индустрия. Така по-лесно ще създадеш LinkedIn профила си.
Думи, които да избягваш
LinkedIn периодично публикува в блога си думи, които вече са изхабени, т.нар. buzzwords. Ето списъка с 10-те думи, които да избягваш през 2017:
1. Снимка
Добавянето на снимка към профила ти увеличава с 14 пъти възможността специалист по подбор да попадне на него и да го разгледа.
Желателно е снимката ти да е направена от професионалист. Но ако нямаш възможност или ресурси за това, не е задължително. Просто се постарай снимката ти изглежда професионално.
Това означава следното:
Ако не си сигурен как трябва да изглежда снимката ти, разгледай няколко профила на професионалисти в твоя бранш и копирай позата им в твоята снимка.
2. Поле ЗАГЛАВИЕ | HEADLINE
Заглавието е мястото, от което започва твоя личен бранд в конкретната индустрия, в която работиш. Използвай го умно.
Персонализиране
Заглавието (Headline) е едно от полетата, които LinkedIn автоматично ще попълни с информация.
Ако не го промениш, LinkedIn ще постави там твоята актуална позиция като заглавие на профила ти. А това е огромна загуба на ценно пространство.
Персонализирай заглавието на профила си, за да изпъкнеш сред останалите експерти в твоята професионална област, описвайки уникалната комбинация от умения и знания, които притежаваш.
Разполагаш само със 120 символа, затова използвай само стратегически ключови думи.
Ключови думи
Избери подходящите ключови думи - няколко ключови умения или професионална сфера, които:
1) те позиционират в твоя бранш възможно най-точно
2) ти помагат да бъдеш открит от правилните хора
Ключовите думи в това поле оказват голямо влияние при търсене на професионалисти с твоя опит.
Колкото по-конкретен си, толкова повече се увеличава шанса ти да попаднеш в резултатите от търсенето на точно такъв специалист, какъвто си и ти.
Обърни внимание, че е добре да използваш същите ключови думи и в следващата секция от профила ти – Резюмето.
Примери за заглавия в профили
Заглавия на профили на хора с опит
Маркетинг Специалист - Финансов бранш
ИТ мениджър – E-commerce
Recruiter, HR, Talent Management Expert
Brand Marketing, PR Professional
Ако си студент или току-що завършил, и нямаш трудов стаж, ползвай това, с което разполагаш към момента – образованието ти, последвано от бранша, в който би искал да работиш.
Заглавие на профил на студент без опит
Машинен инженер – Авто индустрия
3. Секция РЕЗЮМЕ | SUMMARY
Резюмето е кратко твое представяне в 2000 символа, пълно с ключови за бранша ти думи, представящо твоето кариерно развитие, професионалните ти цели и умения.
Секцията Резюме работи по същия начин, по който и тази в твоето CV, с някои ключови разлики.
Начини за попълване на секцията
Колко креативен ще си зависи, разбира се, от индустрията, в която работиш – някои предпочитат по-традиционния подход.
Завърши тази секция с призив да действие, например “Моля, свържете се с мен, за да обсъдим възможностите за съвместна работа в сектори ........... и ..............“
Във всеки случай, в края на секцията читателят на профила ти трябва да придобие ясна идея кой си ти, какво можеш и евентуално как можеш да му помогнеш.
Пример за текст в секция Резюме
Търговец с познания във фармацевтичния сектор и с над 10 години опит в предоставянето на професионални технически консултации, което доведе до 80% увеличение на удовлетвореността на клиентите, които съм обслужвал.
Завършил съм Бизнес мениджмънт в Технически университет - София и имам магистърска степен, както и Сертификати по Управление на качество и Управление на проекти. Посещавал съм Обучения и семинари на тема Продажби и качествено обслужване на клиенти.
Също така имам отлични умения за преговаряне с контрагенти и договаряне на възможно най-добри условия за страната, която представлявам.
Получих награда за Най-добър търговец в България за 2015 и 2016 г.
Свържете се с мен на 123-4567 или на ivan@ivanov.bg, за да обсъдим как можем да сме си полезни.
Добави към Резюмето си цифри и детайли - перфектен начин на покажеш колко си ефективен.
Правилно:
Грешно:
Не забравяй да използваш тук ключовите думи, които ползва и в полето Заглавие!
Съвет
Сравни информацията, която въвеждаш в LinkedIn профила ти с тази от CV ти – не трябва да има разминавания.
4. Секция ОПИТ | EXPERIENCE
Секцията Опит в LinkedIn профила ти е подобна на секцията Трудов опит в CV ти. Разликата е, че тук можеш да добавиш много повече информация.
Трябва да въведеш къде си работил, колко дълго и каква позиция си заемал.
Включи настоящата ти позиция и поне 2 предишни.
LinkedIn ти позволява да добавиш тук и интерактивно съдържание, като снимки, видео, статии и презентации - всичко, което би подчертало твоите умения или което ще докаже колко качествено работиш.
Начини за попълване на секцията
1. Адаптиране на информация
Преработи информацията от CV-то си, копирай подходящата информация от длъжностната си характеристика и добави постиженията си за всяка позиция.
2. Споделяне на възможно най-малко информация
Ако мислиш, че не е удачно да посочваш прекалено детайлна информация за всеки работодател, въведи само името на фирмата, позицията ти там и датите. Тогава обаче трябва да имаш по-общо описание на уменията ти в предишната секция – Резюме.
Правила за попълване на секцията
Опитай се да разкажеш с няколко изречения история, потвърждаваща, че си точно този тип професионалист, какъвто вече си описал че си в секцията Резюме.
Ето някои основни неща, които да имаш предвид, когато попълваш тази секция:
Примери за текст в секция Опит
Отговарях за цялостната фирмена политика на компанията за 2016 за Корпоративна социална отговорност, която повиши ангажираността на служителите с 40%
или
Отговарях за въвеждащите обучения на новопостъпилите служители, с цел бързо адаптиране към корпоративната култура на АБВ компания.
Структура на информацията под всяка позиция
1. Всеки ред с твое задължение трябва да съдържа ключови думи, факти и цифри.
Започни с глагол (Аз + глагол), постави измерител на дейността и посочи специфичната работна задача.
Глагол:
Иницииране
Измерител:
Ръст в проценти на регистрирани за бюлетин потребители.
Специфична задача:
Проведена маркетингова кампания.
Резултат:
Инициирах таргетирана имейл маркетингова кампания, която доведе до 15% повишаване на регистриралите се за получаване на бюлетин потребители.
2. Включи твое постижение.
Когато добавяш постижения, опитай се да използваш подхода Проблем-Действие-Резултат.
Пример
С цел увеличаване на приходите (П), създадох нова маркетингова кампания (Д) , която доведе до 15% увеличение на продажбите (Р).
3. Покажи прогреса в кариерното си развитие
Естествено, ако все още не си стартирал кариерата си, това няма да е възможно.
Но ако си професионалист с натрупан опит, покажи че развитието ти в мениджърски позиции например е било стабилно във времето.
Всяка позиция трябва да бъде основа за следващата ти. И вместо да описваш повтарящи се задължения, опиши новите задачи, които си поел на новата позиция.
Пример
Настояща позиция
Маркетинг мениджър
- Отговорен съм за създаването на глобална бранд стратегия
- Подготвям планове за продуктово развитие
- Ръководя екип от 10 маркетинг специалисти
Предишна позиция
Маркетинг специалист / Старши маркетинг специалист
- Планирах и въвеждах промоционални кампании
- Взаимодействах активно с маркетингови и рекламни агенции
Първа работа
Стажант Маркетинг
- Асистирах по време на промоционални кампании
5. Секция УМЕНИЯ | FEATURED SKILLS & ENDORSEMENTS
Умения | Skills
Секцията Умения е важен компонент от твоя профил.
Всъщност, твоят профил е 13 пъти по-вероятно да бъде видян, ако съдържа умения.
Разгледай този списък от топ умения, които да включиш в LinkedIn профила си, избери тези, които притежаваш и ги добави към профила си. Отделно можеш да изпишеш и сам тези, които не виждаш в списъка.
LinkedIn ти позволява да добавиш до 50 умения в тази секция.
Само първите няколко умения ще се виждат в началото на тази секция. Останалите ще са в падащата част на подсекцията със заглавие: “Maria is also good at …”
Така че трябва да направиш така, че тези първи умения да са най-добре развитите ти. Това следва, разбира се, да са ключови за професионалната ти област думи.
Потвърждение на уменията ти | Endorsements
Другата част от секцията - endorsements, не е нещо, което можеш сам да добавиш.
Това са потвържденията от хора, част от твоята професионална мрежа, че наистина притежаваш и си демонстрирал добавеното от теб умение.
Веднъж получени, можеш да изтриеш дадени потвърждения за умения и да ги реорганизираш, така че най-релевантните да са най-отгоре.
Как да получиш потвърждения
LinkedIn е платформа, в която ако някой направи нещо за теб, е учтиво да върнеш жеста. Ако искаш потвърждения на уменията ти (endorsements) и препоръки, сигурно е и че другите искат.
Затова когато започнеш да градиш мрежата си, поискай хората с които работиш, твоите приятели и други професионалисти, с които си работил, да потвърдят уменията ти.
Преди това обаче ти потвърди техните.
Когато посещаваш конференция или събития в твоя бранш, добави и експертите, с които си се запознал, в мрежата си и поискай препоръки и потвърждения на уменията ти. Потвърди техните и напиши препоръки и за тях.
Съвет
Когато добавяш умение, LinkedIn автоматично ще ти предложи умение, което може да добавиш.
Избирането на автоматично предложеното умение е по-разумно от ръчно въведеното от теб, защото предложените от сайта умения са всъщност използвани от потребителите на сайта ключови думи, по които търсят професионалисти.
6. Секция ПРЕПОРЪКИ | RECOMMENDATIONS
Препоръките са по-трудни за получаване от потвържденията на уменията ти, тъй като хората трябва да положат по-голямо усилие да напишат нещо, вместо просто да кликнат върху един бутон.
Същевременно препоръките са доста по-мощни, защото подкрепят това, което вече си казал за себе си в профила си, придавайки му достоверност.
Професионалистите в мрежата ти могат да добавят препоръки към конкретна позиция, която си заемал или заемаш в момента.
Добре е да имаш до 2 препоръки за всяка от по-важните позиции, които си заемал.
Ето какво трябва да обмислиш тук:
Как да поискаш да ти напишат препоръка
Да поискаш препоръки в LinkedIn е като в реалния живот. Трябва да се свържеш с хора, които познаваш добре, и да ги помолиш да ти напишат препоръка. Те трябва да са ти достатъчно близки, така че да можеш и ти да напишеш препоръка за тях, за да им върнеш услугата.
Преди да изпратиш молба за препоръка чрез съобщение в LinkedIn, свържи се с конкретния човек по имейл или го попитай лично.
Изпращането на предварителен имейл ще ти гарантира получаването на молбата за препоръка, когато я изпратиш през LinkedIn, и ще ти позволи да навлезеш в детайли.
Учтиво обясни защо искаш препоръка и как тя би ти помогнала да подчертаеш твоите умения.
Искане на препоръка
Влез в профила на човека, от когото ще поискаш препоръка.
Натисни ... (иконата с трите точки) в най-горната част на профила му, вдясно от снимката му.
Избери Request a recommendation.
Попълни полетата Relationship и Position в прозореца, който ще се отвори, и натисни Next.
Можеш да промениш текста на автоматично генерираното съобщение и те съветваме да го направиш. Благодари предварително на препоръчващия те и предложи на свой ред да напишеш препоръка за него. След това натисни Send.
Можеш да поискаш препоръки от максимум 3 твои контакта наведнъж, но няма ограничения колко препоръки общо можеш да получиш и да дадеш.
Обърни внимание, че секцията Препоръки става видима в профила ти едва след като дадеш или получиш препоръка.
7. Секция ПОСТИЖЕНИЯ | ACCOMPLISHMENTS
Секцията съдържа:
Добави възможно най-пълна информация тук.
8. Секция ДОБРОВОЛЧЕСКИ ОПИТ | VOLUNTEER EXPERIENCE
Проучване на LinkedIn показва, че доброволческия опит може да ти даде предимство, ако специалист по подбор търси професионалист като теб.
41% от специалисти по подбор казват, че когато разглеждат профили на потенциални кандидати, приемат работата като доброволец като работен опит, а 20% са избирали кандидат, заради техния доброволчески опит.
Как да добавиш полето Доброволчески опит
В твоя профил кликни върху линка Add Sections най-отгоре вдясно. Избери Volunteer Experience от Background менюто, натисни + и попълни полетата в прозореца, който ще се отвори.
9. Секция ИНТЕРЕСИ | INTERESTS
В тази секция ще се виждат всички влиятелни личности и компании, които следваш, както и групите, в които членуваш.
10. Секция КООРДИНАТИ | CONTACT AND PERSONAL INFO
В тази малка секция отстрани в дясната колона до профила ти можеш да добавиш:
Персонализиран линк към LinkedIn профила ти
LinkedIn автоматично генерира линк със случайна комбинация от символи към твоя профил.
Ти си повече от няколко случайни символа. Не забравяй да персонализираш линка.
Така ще улесниш запомнянето му и, съответно, намирането ти в мрежата. Освен това ще изглежда по-добре на визитката ти, в автобиографията или блога ти.
Линкът ти би трябвало да изглежда ето така: linkedin.com/in/име-фамилия
Линкът към моя LinkedIn профил, например, е linkedin.com/in/krassina.
Как да персонализираш линка към профила ти
В профила ти вдясно ще видиш линк Edit your public profilе.
Кликни и ще се отвори публичния ти профил.
Отново от дясната страна ще видиш секция Edit public profile URL и линк. Кликването на иконата с молива ще ти позволи да промениш линка.
Линкове към други твои профили в социални мрежи и сайтове
Добави линкове към други твои профили в социални мрежи (Twitter, Google+), линк към твой блог или линкове към твое портфолио. Можеш да добавиш не повече от 3 линка.
Имейл, на който можеш да бъдеш открит
Ако не искаш да предоставиш личния или професионалния си имейл, използвай алтернативен имейл адрес. По този начин няма да пропуснеш кариерна възможност, но и няма да дадеш личните си координати на хиляди твои контакти, много от които не познаваш лично.
Телефонен номер за връзка с теб
Ако не искаш да предоставиш личния си телефонен номер, просто остави това поле празно.
Как да ползваш LinkedIn, за да извлечеш максимална полза от платформата
Проучване показва, че едва 13 % от всички LinkedIn потребители посещават сайта всеки ден. Повечето хора (61%) го посещават през седмица или по-рядко.
Помисли колко време прекарваш във Facebook. Ако си като нас, най-вероятно си там всеки ден, по няколко пъти на ден, и постоянно комуникираш с някого.
Представи си колко много професионални контакти може да имаш, ако използваш LinkedIn толкова активно, колкото и останалите социални мрежи.
Но какво точно да правиш в LinkedIn?
Основното, което трябва да направиш, е да станеш активен потребител.
Можеш да:
1. Изграждане на твоята професионална мрежа в LinkedIn
Свържи се с всички, които познаваш: колеги от университета, други експерти в твоя бранш, бивши колеги, приятели.
Ако искаш да добавиш някой, изпрати му лично персонализирано съобщение и му припомни от къде се познавате.
Ако получиш искания за добавяне на непознати хора от твоя бранш, добави ги. Колкото повече контакти имаш, толкова по-добре.
Добави първоначално поне 300 контакта, за да изградиш достатъчно голяма мрежа, която да ти е полезна, а и да бъдеш по-лесно откриваем в LinkedIn, но ограничи контактите си под 3 000, защото над тази цифра е доста трудно да използваш напълно и качествено мрежата си и всички функции на сайта.
2. Групи
Ако си нов потребител или студент, най-лесния начин да започнеш да завързваш полезни контакти е да се присъединиш към групи.
Групите са начин да изградиш взаимоотношения с хора, правещи същото като теб или имащи същите интереси. Съществуват около 1.3 милиона групи в LinkedIn, от които да избереш.
Присъедини се към групи, свързани с твоя университет, бранш или с компании, които харесваш, и в които би искал да работиш в бъдеще, и се включи в дискусиите там.
3. Влиятелни личности
Добавянето на влиятелни личности (influencers) към твоята мрежа, както и следенето им, е отличен начин да си в час какво става в твоя бранш и да създадеш ценни контакти.
4. Споделяне и публикуване на съдържание в LinkedIn
Част от това, което се опитваш да направиш в LinkedIn, е да изградиш твой собствен личен бранд онлайн.
Разбира се, най-добрия начин да направиш това в 21 век е чрез правилна употреба на удачно и интересно съдържание.
Споделяне на съдържание в LinkedIn
Разгледай публикациите в LinkedIn, избери интересно за теб и твоята мрежа съдържание в твоята професионална сфера и го сподели.
Публикуване на съдържание в LinkedIn
Да публикуваш собствена статия не е чак толкова толкова сложно. Ако си запознат с темата и мислиш, че имаш ясно, уникално мнение, напиши кратка статия от максимум 300 думи.
Писането ще ти помогне да започнеш да създаваш твоя собствен уникален професионален стил и да изградиш успешен професионален бранд.
5. Как да промениш видимостта на профила ти в LinkedIn
Опция Изключване на известия, когато правиш промени в профила си
Когато търсиш работа и не искаш настоящия ти работодател да знае, че обновяваш профила си в LinkedIn (винаги свързвано с търсене на нови възможности), е добра идея да изключиш известията за направените от теб промени в профила ти, за да не се появяват във feed-а на контактите ти.
Как да изключиш известията, когато правиш промени
Кликни на Settings & Privacy (под името ти горе вдясно на началната страница)
Отиди на Privacy (в средата на страницата)
Кликни Sharing Profile Edits и след това избери No.
Опция Избор кой да вижда твоята активност
Можеш също така да променяш кой може да вижда твоята активност. Опциите включват:
Опция Публичен профил
Не забравяй да направиш профила си публичен, за да могат всички да го виждат.
Отиди в страницата с публичния ти профил. В секцията Customize Your Public Profile избери опцията Make my public profile visible to everyone.
За финал
Повечето от нас не се чувстват комфортно да се хвалят сами за постиженията си на работното си място. Много други не мислят, че могат да напишат статия или не виждат смисъл от това да споделят информация в LinkedIn.
Но... всеки специалист по подбор проверява първо тази платформа преди да пусне обява за работа. Освен това милиони професионалисти я използват, за да комуникират активно. Затова не можеш повече да игнорираш LinkedIn и да отлагаш изготвянето на пълен професионален профил там.
Накрая, помни че ще си една крачка преди другите, дори и само ако си попълнил минимално необходимата информация в профила ти в LinkedIn. Само така ще можеш да се възползваш от специфичните възможности на платформата, които твоето CV не предлага. Едновременно с това ще можеш да привлечеш аудиторията, която искаш - бъдещи работодатели и специалисти по подбор, търсещи подходящите кандидати за работа.