Като търсещ нова работа е логично да очакваш да бъдеш поканен на повече от едно интервю, преди да получиш предложение за работа.
Не всички от тези интервюта обаче ще бъдат традиционни.
Те могат да бъдат телефонни интервюта, особено в по-ранните етапи от процеса по подбор, панелни интервюта с няколко интервюиращи едновременно или пък интервюта-казуси, за които следва да подготвиш презентация. Или дори може да получиш покана за обяд с представители на компанията.
Независимо от вида интервю обаче, твоята цел е да се представиш като най-подходящия кандидат за свободната позиция. А колкото повече информация имаш за видовете интервю за работа, толкова по-голям шанс има да се справиш отлично с всеки от тях.
Затова в тази статия ти представяме 10-те най-често срещани интервюта за работа, с които може да се сблъскаш, какво да очакваш, както и как да се подготвиш за тях.
More...
1. Телефонно интервю
Какво представлява телефонното интервю
В повечето случаи телефонното интервю е първата стъпка в процеса по интервюиране и представлява кратък телефонен разговор (максимум 30 минути), обикновено с представител на ЧР отдела.
Целта на телефонното интервю е да се установи дали притежаваш изискваните знания, опит и квалификация за свободната позиция, както и дали би паснал на културата на компанията.
Съвети за подготовка и представяне по време на телефонно интервю
Отговаряй на входящите си обаждания енергично и професионално, в случай че ти звъннат с покана за интервю.
Не приемай да проведеш телефонно интервю, ако не си подготвен. Кажи на интервюиращия, че в момента не се намираш на удобно място и уговори друг ден и час.
Преди интервюто
По време на интервюто
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо, точно както би направил и при традиционното интервю - среща. Ако друг служител е уговорил телефонното интервю с теб, изпрати имейл с благодарност и на него.
Повече информация за подготовката за този тип интервю ще намериш тук.
2. Видео (Skype) интервю
Какво представлява Skype интервюто
Видео интервюто, и по-специално Skype интервюто, се използва за предварителна селекция на кандидати за работа и вече е част от процеса по подбор в много компании.
По време на това интервю ще разговаряш (и в повече случаи и ще се виждаш) с интервюиращия чрез Skype видео разговор.
Съвети за подготовка и представяне по време на Skype интервю
Преди интервюто
По време на интервюто
След интервюто
Не забравяй да изпратиш благодарствено писмо след приключване на интервюто.
3. Традиционно интервю - среща
Какво представлява традиционното интервю - среща
Това е интервюто, което повечето хора познават – среща на живо с един представител на компанията, най-вероятно ЧР-ът или мениджърът на позицията, за която кандидатстваш.
По-вероятно е да получиш покана за такова интервю от по-малка по размер компания.
По време на този тип интервю, отсрещната страна иска да разбере дали и как ще се впишеш в компанията, и ще ти зададе серия от въпроси, за да прецени дали притежаваш изброените в автобиографията ти умения и опит.
Твоята цел е да изградиш добра комуникация с интервюиращия и да го убедиш, че може да бъдеш полезен на компанията.
Съвети за подготовка и представяне по време на традиционно интервю - среща
Преди интервюто
Проучи работодателя, анализирай обявата за работа и подготви отговори на най-често задаваните въпроси. Подготви и твои въпроси, които да зададеш на интервюиращите.
По време на интервюто
Ще ти бъдат задавани въпроси относно опита ти, посочен в автобиографията ти, както и какво можеш да предложиш на компанията, като например "Защо смятате, че бихте бил подходящ за тази работа?" или "Разкажете ми за себе си".
Oпитай се да изградиш приятелски, професионални взаимоотношения с интервюиращия. В края на краищата компаниите наемат хора, които са приятни и могат да се впишат в културата им, дори и да не са много подготвени, отколкото хора, които са професионалисти в работата си, но не са особено приятни за комуникация.
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо на интервюиращия.
Повече информация за подготовката за този тип интервю ще намериш тук.
4. Групово интервю
Какво представлява груповото интервю
Понякога компаниите провеждат групово интервю, в което се срещнат едновременно с възможно най-много кандидати.
Груповото интервю обикновено започва с кратка презентация на компанията. След това интервюиращите разговорят с кандидатите или ги въвличат в разговор помежду им и наблюдават.
Груповите интервюта не са често срещани. Обикновено се ползват при подбор на търговци или други позиции, при които компанията търси да наеме няколко служители за една и съща позиция.
Едно от най-важните неща, които работодателят наблюдава по време на груповото интервю, е как си взаимодействаш с другите кандидати. А твоята цел - да се откроиш (по добър начин) от останалите кандидати.
Съвети за подготовка и представяне по време на групово интервю
Преди интервюто
Проучи работодателя, анализирай обявата за работа и се подготви за най-често задаваните въпроси. Подготви и твои въпроси, които да зададеш на интервюиращите.
По време на интервюто
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо след интервюто. Посочи в него част от разговор, в който наистина си се отличил - например дал си интересен отговор или си разказал забавен виц.
Всичко, което може да накара интервюиращия да си спомни лицето и представянето ти (по положителен начин), ще ти бъде от полза.
5. Панелно интервю
Какво представлява панелното интервю
Панелно е интервю, в което интервюиращите са повече от един – ръководители, ЧР специалисти, други служители.
Всеки от тях може да ти задава въпроси, свързани с допирните точки, които свободната позиция има с тяхната. И всички те имат думата дали да бъдеш назначен или не.
Обикновено това интервю се провежда от по-големи компании, за да спестят време и средства или като начин да се види как се справяш под напрежение.
Съвети за подготовка и представяне по време на панелно интервю
Преди интервюто
Проучи работодателя, анализирай обявата за работа и се подготви за най-често задаваните въпроси. Подготви и твои въпроси, които да зададеш на интервюиращите.
По време на интервюто
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо на интервюиращите.
6. Поведенческо интервю
Какво представлява поведенческото интервю
В поведенческото интервю, понякога наричано и интервю, базирано на компетенции, интервюиращият ще ти зададе въпроси, базирани на общи ситуации от миналият ти трудов опит и работата, за която кандидатстваш.
Логиката зад това интервю е, че твоето бъдещо работно представяне се базира на миналото ти представяне в подобна ситуация. Затова в поведенческите интервюта интервюиращият разглежда по-скоро модели на поведение, отколкото правилни отговори, и изследва това, което си правил в миналото, а не това, което казваш, че ще направиш в бъдеще.
Този метод може да се приложи по време на което и да е от останалите видове интервюта.
Примерни въпроси
Ще ти бъде зададена серия от въпроси относно начина, по който си се справял с различни ситуации в миналото.
Тези въпроси обикновено започват с "Разкажете ми за момент, когато ..." или "Дайте ми пример за това как...".
Ето и няколко примерни поведенчески въпроси:
Съвети за подготовка и представяне по време на поведенческо интервю
Преди интервюто
Прочети обявата за работа, разшифровай я и определи основните умения и компетенции, които се изискват от кандидатите за свободната позиция. Те ще са в основата на въпросите, които ще ти бъдат зададени.
След това си припомни ситуации от предишните ти местоработи, които ясно показват, че притежаваш изискваните в обявата за работа умения и способности.
По време на интервюто
Приложи техниката STAR в отговорите си на въпросите.
STAR (situation, task, action, result) е техника за описване на казус или проблем, с която описваш накратко ситуацията, конкретната ти работна задача, какво точно си предприел и какъв резултат си постигнал.
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо на интервюиращите.
7. Интервю - пъзел
Какво представлява интервюто - пъзел
Известно е, че в ИТ компаниите задават т.нар. въпроси-пъзели по време на интервю за работа, като например "Колко хора използват Facebook в София в 14:30 в петък?" .
Чрез този тип въпроси интервюиращият иска да разбере колко бързо мислиш в трудна ситуация и как се справяш с предизвикателства.
Примерни въпроси
Съвети за подготовка и представяне по време на интервю - пъзел
Преди интервюто
Проучи работодателя, анализирай обявата за работа и се подготви за най-често задаваните въпроси. Подготви и твои въпроси, които да зададеш на интервюиращите.
По време на интервюто
Интервюиращият търси кандидат, който да се справи с работата, а не някой, който може да брои прозорци.
Така че това, което той наистина иска да знае е дали можеш да се справиш с трудностите на една предизвикателна позиция:
Твоята цел тук е да демонстрираш умение за анализ, логическо мислене и ясно комуникиране на мислите ти, а не да представиш точна сметка.
След като чуеш въпроса, задай уточняващи въпроси. Например, ако те попитат колко прозорци има в София, попитай на свой ред:
Когато казвате прозорци, какво имате предвид - само прозорците на сградите или и тези на превозните средства и компютрите?
Поискай няколко минути, за да събереш мислите си.
Ето и примерен отговор на въпроса с прозорците:
Предположения:
Категории:
Решение:
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо.
8. Интервю - казус
Какво представлява интервюто - казус
Интервюто – казус е специфично интервю, в което ти е даден бизнес проблем за решаване (например Как фирма АБВ ООД може да удвои ръста си през 2018 г.?) или тема, по която трябва да подготвиш презентация.
Казусът може да ти бъде даден за справяне с него веднага по време на интервюто или може да го получиш предварително, за да се подготвиш и да го презентираш по време на интервюто.
Консултантските компании ползват доста често този тип интервю. Можеш да го очакваш и ако позицията, за която кандидатстваш е свързана с продажби, мениджмънт и маркетинг.
Съвети за подготовка и представяне по време на интервю - казус
Преди интервюто
Ако не знаеш какъв тип интервю предстои, е добре да знаеш, че има само няколко типа казуси, които могат да ти бъдат дадени и те са:
Обмисли предварително всички видове и нахвърляй примерни идеи за всеки тип.
Разбира се, по време на интервюто ще трябва да адаптираш идеята си така, че да съответства на конкретния казус. Въпреки това, предварителното им обмисляне ще ти помогне да останеш съсредоточен и спокоен по време на интервюто.
По време на интервюто
Добрата структура е ключът към успеха при изготвянето на казус, защото тя показва как мислиш, как обработваш информация и създаваш логична структура, за да получиш резултат.
Затова разбий задачата на компоненти.
Например, ако задачата е свързана с рентабилност, раздели отговора си на 2 части – „увеличаване на приходите“ и „намаляване на разходите“.
След това раздели всеки от компонентите на по-малки съставни части.
Увеличаване на приходите означава „увеличаване на цената“ или „увеличаване на продадените стоки“, а намаляването на разходите може да включва „намаляване на фиксираните, постоянни разходи“ или „намаляване на променливите разходи“.
От друга страна, ако задачата ти е свързана с ръст в продажбите, би могъл да разделиш отговора си на „продаване на повече от наличните продукти“, „продажба на нови продукти“, „продажба на съществуващи пазари“ и „навлизане на нови пазари“.
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо.
9. Стрес интервю
Какво представлява стрес интервюто
Стрес интервюто е такова интервю, в което работодателят те поставя в една или повече стресови ситуации, за да види как би реагирал.
Например: По време на интервюто изведнъж започват да ти задават прекалено много въпроси един след друг, поглеждат те неодобрително, после изведнъж стават и излизат от стаята без обяснение.
Съвети за подготовка и представяне по време на стрес интервю
Преди интервюто
Проучи работодателя, анализирай обявата за работа и се подготви за най-често задаваните въпроси. Подготви и твои въпроси, които да зададеш на интервюиращите.
По време на интервюто
Ако по време на интервю за работа установиш, че се чувстваш дискомфортно, има голяма вероятност да участваш в стрес интервю.
Единственият съвет, който можем да дадем е: Запази спокойствие.
Не можеш да контролираш останалите присъстващи и поведението им, но можеш да контролираш собствените си реакции. Демонстрирай, че не зависимо от отношението към теб, можеш да си хладнокръвен.
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо. Също така сериозно обмисли дали тази компания е подходяща за теб и би ли се чувствал добре там.
10. Интервю - обяд
Какво представлява интервюто - обяд
Много интервюта - обяд се провеждат като второ или финално интервю.
При такова интервю, компанията ще те покани да обядваш заедно с други служители, за да се опознаете, да разберат как се държиш в по-неформална обстановка и дали се вписваш в екипа.
Въпреки привидно неформалния си характер, не забравяй, че това все пак е интервю за работа, затова се придържай към същите стандарти, както и по време на интервю в офисна среда.
Съвети за подготовка и представяне по време на интервю - обяд
Преди интервюто
По време на интервюто
След интервюто
Изпрати благодарствено писмо.
За финал
Независимо от типа интервю за работа, в което ще участваш, винаги се подготвяй за него предварително, за да се представиш блестящо впоследствие.
Подготовката включва минимум проучване на работодателя, анализиране на обявата за работа, подготовка на отговори на най-често задаваните въпроси и подготвяне на въпроси, които ти да зададеш в края на интервюто.
Запознай се с 10-те най-често срещани интервюта за работа и тренирай техниката STAR, създаване на казус и отговор на въпрос-пъзел.
След всеки тип интервю изпращай и кратко благодарствено писмо до интервюиращите.
Успех!